Żużlowe ME: Janusz Kołodziej został indywidualnym wicemistrzem Europy

Żużel
Żużlowe ME: Janusz Kołodziej został indywidualnym wicemistrzem Europy
fot. PAP
Janusz Kołodziej

Duńczyk Mikkel Michelsen wygrał ostatnią rundę żużlowych mistrzostw Europy w czeskich Pardubicach i dzięki temu zakończył cały cykl na trzecim miejscu. Indywidualnym mistrzem Europy został drugi z Duńczyków Leon Madsen, a srebro zdobył Janusz Kołodziej.

Kołodziej miał szansę na zwycięstwo w całym cyklu, bowiem po trzech turniejach był liderem klasyfikacji generalnej z punktem przewagi nad Madsenem.

 

ZOBACZ TAKŻE: PGE Ekstraliga: Stal jedzie do Lublina po kolejną niespodziankę

 

Fazę zasadniczą w Pardubicach wygrał jednak Dominik Kubera, który po pięciu startach miał punkt przewagi nad znakomicie prezentującym się Michelsenem.

 

Kołodziej i Madsen spisali się natomiast tak samo - zdobyli 11 punktów i o finał musieli walczyć w barażu. Lepiej pojechał w nim Duńczyk, który wygrał cały bieg. Polak znacząco osłabł w końcówce i odpadł z rywalizacji. Miejsce w finale wywalczył również Brytyjczyk Daniel Bewley.

 

Piątkowy turniej nie był najlepszy w wykonaniu Patryka Dudka, który przed rozpoczęciem rywalizacji był na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej i miał szansę na zdobycie brązowego medalu. Michelsen tracił do niego cztery punkty. Polak nie zakwalifikował się jednak w Pardubicach do finału i ostatecznie był dopiero dziewiąty.

 

W finale bezkonkurencyjny był obrońca tytułu. Zwycięstwo pozwoliło mu wyprzedzić Dudka i stanąć na najniższym stopniu podium. Polak nie powtórzył tym samym sukcesu z 2021 roku, kiedy zdobył brązowy medal.

 

Jako drugi bieg finałowy ukończył Madsen, dzięki czemu o jeden punkt wyprzedził Kołodzieja i został mistrzem Europy. Trzeci w ostatniej rundzie był Bewley.

 

Kołodziej zakończył turniej w Czechach na piątym miejscu, a cały cykl ze srebrnym krążkiem.

 

Tegoroczna edycja mistrzostw Europy składała się z czterech turniejów. Triumfator TAURON SEC automatycznie awansował do cyklu Speedway Grand Prix 2023. Pięcioro najlepszych zawodników klasyfikacji generalnej zapewniło sobie start w kolejnej edycji europejskiego czempionatu.

JŻ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie