Champions Chess Tour: Magnus Carlsen pokonał Arjuna Erigaisiego w finale

Inne
Champions Chess Tour: Magnus Carlsen pokonał Arjuna Erigaisiego w finale
fot. PAP
Magnus Carlsen.

Norweg Magnus Carlsen pokonał Arjuna Erigaisiego z Indii w finale Julius Baer Generation Cup, siódmego turnieju online szachów szybkich z cyklu Champions Chess Tour. Po wygranej w sobotę 2,5:0,5, w niedzielę do końcowego triumfu wystarczyły mu dwie zwycięskie partie.

Było to jedno z najbardziej przekonywujących zwycięstw w finale cyklu. Jego norweski lider potrzebował do pokonania 19-letniego rywala zaledwie pięciu z zaplanowanych ośmiu partii.

 

Zobacz także: Wyjątkowa symultana z mistrzem świata

 

Wcześniej w składającej się z 15 rund fazie wstępnej Jan-Krzysztof Duda z 20 punktami zajął 10. miejsce, a Radosław Wojtaszek z 17 był 12. Obaj Polacy nie zakwalifikowali się do fazy pucharowej.

 

Tegoroczna, druga edycja Meltwater Champions Chess Tour, czyli organizowanej przez Play Magnus Group szachowej Ligi Mistrzów, z sumą nagród 1,6 mln dolarów, składa się z dziewięciu imprez. Szachiści rywalizują online w tempie 15 minut na partię plus 10 sekund po każdym ruchu.

 

W Julius Baer Generation Cup (pula nagród 150 tys. dol.) 16 uczestników rozegrało najpierw 15 rund systemem każdy z każdym. Za wygraną partię zawodnik otrzymywał trzy punkty i 750 dol., a za remis - jeden i 250. Ośmiu najlepszych w klasyfikacji awansowało do fazy pucharowej.

 

Carlsen umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji cyklu po siedmiu z dziewięciu imprez. Ma na koncie 180 tys. dolarów i wyprzedza Rameshbabu Praggnanadhaę - 106,5 i Dudę - 105, który stracił drugą lokatę na rzecz 17-letniego Hindusa. Wojtaszek w dwóch startach zarobił 8,75 tys. dol. i zajmuje 25. lokatę wśród 42 ujętych w zestawieniu szachistów.

 

Cały cykl zakończy się 20 listopada i po raz drugi wyłoni najlepszego szachistę sezonu w rywalizacji online.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie