MŚ siatkarek 2022: Pierwsza porażka reprezentacji Polski

Siatkarki reprezentacji Polski przegrały z Dominikaną 1:3.

Polska przegrała z Dominikaną 1:3 w meczu 4. kolejki grupy B mistrzostw świata siatkarek 2022. Obie drużyny już przed tym spotkaniem miały zapewniony awans do drugiej fazy turnieju. Drużyna trenera Stefano Lavariniego poniosła pierwszą porażkę, a na zakończenie pierwszej fazy grupowej zagra w sobotę z Turcją.

Polskie siatkarki rozpoczęły to spotkanie z ogromnym animuszem i szybko wypracowały sobie wyraźną przewagę (5:2, 11:7). Dobrze prezentowały się w polu zagrywki, popełniały mało błędów (zaledwie dwa w całym secie, przy dziewięciu rywalek) i powiększały przewagę. W pewnym momencie urosła ona do dziesięciu oczek (18:8). W końcówce Polki kontrolowały sytuację. Zuzanna Górecka asem serwisowym dała piłkę setową (24:16), a brakujący punkt przyniósł atak Olivii Różański (25:18).

Druga odsłona to znacznie lepsza postawa siatkarek Dominikany. Na początku uzyskały minimalną przewagę, którą w środkowej części seta powiększyły do kilku punktów (11:14, 13:17). Polki popełniały błędy, zwłaszcza w polu serwisowym, ale ruszyły do odrabiania strat i dopięły swego, gdy asem popisała się Monika Fedusio (19:19). Rywalki odbudowały przewagę (20:23) i gospodynie znów musiały gonić. Skuteczny atak Magdaleny Stysiak, blok Góreckiej i było 22:23. Niestety, dwa ostatnie słowa w tej partii należały do Bethanii De La Cruz, która skutecznymi atakami ustaliła wynik na 22:25.

Set numer trzy miał podobny scenariusz do poprzedniego. W środkowej części siatkarki z Karaibów odskoczyły na kilka punktów (11:14), a gospodynie nie były w stanie odrobić strat. W końcówce miały kontakt, po ataku Góreckiej było 21:22, ale trzy kolejne akcje padły łupem rywalek. Dobrze prezentowała się doświadczona De La Cruz, która punktowała w kluczowych akcjach, a seta zamknął blok siatkarek Dominikany (21:25).

W czwartej odsłonie oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Siatkarki Dominikany uzyskały przewagę po dwóch asach serwisowych De La Cruz (9:11). Polki utrzymywały punktowy kontakt dzięki skutecznej grze Stysiak. W końcówce znów jednak lepsza była ekipa z Karaibów, która uzyskała trzy (16:19), a później cztery oczka zaliczki (18:22). De La Cruz wywalczyła piłkę meczową (20:24), a dwie akcje później ta sama zawodniczka zakończyła spotkanie skutecznym atakiem (21:25).

Skrót meczu Polska - Dominikana:

Najwięcej punktów: Magdalena Stysiak (23), Olivia Różański (16), Agnieszka Korneluk (11) – Polska; Brayelin Martínez (20), Bethania De La Cruz (18), Jineiry Martinez (15), Gaila González López (13) – Dominikana.

Mimo porażki podopieczne trenera Stefano Lavariniego już wcześniej zapewniły sobie udział w drugiej fazie grupowej. Na zakończenie pierwszej rundy zagrają w sobotę z Turcją.

Polska – Dominikana 1:3 (25:18, 22:25, 21:25, 21:25)

Polska: Polska: Joanna Wołosz, Magdalena Stysiak, Kamila Witkowska, Agnieszka Korneluk, Zuzanna Górecka, Olivia Różański – Maria Stenzel (libero) oraz Katarzyna Wenerska, Monika Gałkowska, Monika Fedusio, Weronika Szlagowska, Klaudia Alagierska-Szczepaniak. Trener: Stefano Lavarini.
Dominikana: Niverka Marte, Yonkaira Peña, Brayelin Martínez, Jineiry Martinez, Gaila González López, Geraldine González – Brenda Castillo (libero) oraz Bethania De La Cruz, Cándida Arias, Larysmer Martínez, Camil Domínguez. Trener: Marcos Kwiek.