PlusLiga: Osłabiona ZAKSA pewnie ograła Indykpol AZS

Trener Tuomas Sammelvuo rozpoczął przygodę z ZAKSĄ od zwycięstwa w 1. kolejce PlusLigi.

Indykpol AZS Olsztyn przegrał z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 w meczu 1. kolejki PlusLigi. Mistrzowie Polski rozpoczęli to spotkanie w zaskakującym składzie, ale nie mieli większych kłopotów ze zdobyciem w Iławie kompletu punktów. W czwartej odsłonie urazu doznał Denis Karyagin, który został zniesiony z boiska.

W pierwszym składzie ZAKSY na pierwszy mecz sezonu wyszli rozgrywający Przemysław Stępień i para przyjmujących Denis Karjagin i Wojciech Żaliński. Zabrakło Marcina Janusza, a Aleksander Śliwka zaczął spotkanie jako rezerwowy.

W premierowej odsłonie odsłonie długo oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip, ale w końcówce przewagę uzyskali kędzierzynianie wygrali trzy akcje od stanu 18:18 i nie wypuścili prowadzenia. Wynik na 21:25 ustalił skutecznym atakiem Karyagin. Drugi set również miał wyrównany przebieg, tym razem jednak końcówka przebiegła po myśli olsztynian. Zadecydowała dobra postawa w elemencie zagrywki, w którym błyszczał Karol Butryn (25:22).

Set numer trzy przebiegał pod dyktando kędzierzynian, którzy już w środkowej części wypracowali sobie znaczącą zaliczkę (8:13, 10:15). Rozpędzona ZAKSA pewnie zmierzała po wygraną, którą przypieczętował punktowy blok (16:25). Gospodarze z animuszem rozpoczęli czwartą odsłonę (6:0), ale szybko inicjatywę odzyskała ZAKSA. Mistrzowie Polski szybko odrobili straty – gdy asem serwisowym popisał się Dmytro Paszycki, było 10:10. Dalsza część seta to dominacja kędzierzynian, którzy pewnie zmierzali po wygraną. W ostatniej akcji meczu skutecznie zaatakował Wojciech Żaliński (16:25). W trakcie czwartego seta kontuzji nabawił się Karyagin, który został zniesiony z boiska.

Skrót meczu Indykpol AZS - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Karol Butryn (18), Moritz Karlitzek (15), Mateusz Poręba (11) – Indykpol AZS; Łukasz Kaczmarek (25), Wojciech Żaliński (12), David Smith (11), Dmytro Pashytskyy (10), Denis Karyagin (10) – ZAKSA. Kędzierzynianie byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali blokiem (7–14) i zagrywką (6–10). MVP: Łukasz Kaczmarek (18/36 = 50% skuteczności w ataku + 3 asy serwisowe + 4 bloki).

Indykpol AZS Olsztyn – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (21:25, 25:22, 16:25, 16:25)

AZS: Moritz Karlitzek, Mateusz Poręba, Karol Butryn, Bartłomiej Lipiński, Taylor Averill, Josua Tuaniga – Jakub Ciunajtis (libero) oraz Szymon Jakubiszak, Robbert Andringa, Kuba Hawryluk (libero), Jan Król, Karol Jankiewicz. Trener: Javier Weber.
ZAKSA: Dmytro Pashytskyy, Przemysław Stępień, Wojciech Żaliński, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Denis Karyagin – Erik Shoji (libero) oraz Aleksander Śliwka, Bartłomiej Kluth. Trener: Tuomas Sammelvuo.