Koncertowa gra polskich siatkarek! Mistrzynie olimpijskie rozbite w Atlas Arenie

Polskie siatkarki wygrały z USA.

W meczu drugiej fazy grupowej mistrzostw świata siatkarki reprezentacji Polski wygrały w Łodzi ze Stanami Zjednoczonymi 3:0. Po słabym początku pierwszego seta, Polki rozegrały kapitalne zawody przeciwko mistrzyniom olimpijskim z Tokio. To czwarte zwycięstwo podopiecznych trenera Stefano Lavariniego w siódmym spotkaniu turnieju. Polskie siatkarki wciąż mają szansę na grę w ćwierćfinale.

Polki rozpoczęły to spotkanie od falstartu, przegrały serię akcji, a po asie serwisowym Alexandry Frantti było 0:5. Po fatalnym otwarciu gospodynie nie załamały się, tylko mozolnie odrabiały straty. Najpierw zmniejszyły różnicę do dwóch oczek (9:11), a w środkowej części seta wygrały pięć akcji z rzędu i uzyskały przewagę (18:17). W końcówce Polki utrzymywały zaliczkę dzięki skutecznej grze Magdaleny Stysiak. Atakująca wywalczyła piłkę setową (24:22), a ostatni punkt przyniósł serwis Amerykanek w siatkę (25:23).

Uskrzydlone zwycięstwem w pierwszym secie gospodynie z impetem rozpoczęły kolejną partię. Po asie Kamili Witkowskiej prowadziły 2:0 i powiększały zaliczkę w kolejnych akcjach. Punktowy blok pozwolił odskoczyć na sześć oczek (9:3). Kolejny as Witkowskiej oraz błąd rywalek w następnej akcji dały wynik 14:6. Jak się szybko okazało, nie była to bezpieczna przewaga. Amerykanki zerwały się do walki, wykorzystały słabszy moment gospodyń i zmniejszyły straty (15:13, 18:17). Miały kontakt jeszcze przy stanie 20:19, ale później kapitalna seria Polek rozstrzygnęła seta – atak Olivii Różański, dwa bloki i błąd przyjezdnych oznaczały piłkę setową dla Polski (24:19). Brakujący punkt atakiem po bloku wywalczyła Stysiak (25:20).

Początek trzeciej partii również toczył się po myśli reprezentantek Polski. Po asie serwisowym Joanny Wołosz prowadziły 4:1, później 8:3 po ataku Stysiak. Amerykanki ruszyły do odrabiania strat, zmniejszyły różnicę do dwóch oczek (11:9), ale Polki odpowiedziały serią zdobytych punktów (14:9). Biało-czerwone utrzymywały przewagę w kolejnych akcjach, pewnie zmierzając po zwycięstwo. Punktowy blok dał piłkę meczową, a kolejny (25:18) oznaczał zwycięstwo reprezentacji Polski nad mistrzyniami olimpijskimi w trzech setach.

Skrót meczu Polska - USA:

Najwięcej punktów: Magdalena Stysiak (19), Kamila Witkowska (9), Olivia Różański (9) – Polska; Andrea Drews (12) – USA. Blok znów był ważnym elementem w grze Polek (12–4).

Mecz reprezentacji Polski z USA zakończył drugą serię spotkań w grupie F. W innych spotkaniach tej grupy Niemki wygrały z Tajlandią 3:1, Serbia pokonała Dominikanę 3:0, a Turcja ograła Kanadę 3:0. Czwartek będzie dniem przerwy. W kolejnym meczu w piątek Polki zmierzą się z Kanadą, a w sobotę - na zakończenie tej części turnieju - z Niemcami. Awans do ćwierćfinału wywalczą cztery najlepsze drużyny z tej grupy.

Polska – USA 3:0 (25:23, 25:20, 25:18)

Polska: Agnieszka Korneluk, Kamila Witkowska, Zuzanna Górecka, Magdalena Stysiak, Joanna Wołosz, Olivia Różański – Maria Stenzel (libero) oraz Weronika Szlagowska. Trener: Stefano Lavarini.
USA: Jordyn Poulter, Andrea Drews, Haleigh Washington, Kelsey Robinson, Chiaka Ogbogu, Alexandra Frantti – Justine Wong-Orantes (libero) oraz Danielle Cuttino, Sarah Wilhite, Lauren Carlini, Kara Bajema. Trener: Karch Kiraly.