PKO BP Ekstraklasa: Lechia Gdańsk wygrała pierwszy mecz od lipca

Flavio Paixao strzelił gola w meczu z Cracovią.

Lechia Gdańsk pokonała na wyjeździe Cracovię 1:0. Gola strzelił Flavio Paixao, dla którego było to 106. trafienie na boiskach PKO BP Ekstraklasy. Poprzednio trzy punkty drużyna z Gdańska zdobyła 31 lipca, wygrywając 3:2 z Widzewem w Łodzi.

Pierwsza połowa nie była ciekawym widowiskiem. Cracovia posiadała przewagę, lecz nie wypracowała sobie bardzo dobrej okazji bramkowej. Owszem, kilka ataków zapowiadało się obiecująco, ale efekt był niweczony nieudanymi strzałami.

W 11. minucie Benjamin Kallman wpadł w pole karne, lecz jego strzał z dość ostrego kąta był zbyt lekki, aby Dusan Kuciak nie zdołał go zatrzymać. Dziesięć minut później strzał reprezentanta Finlandii zablokował Maciej Nalepa. Potem niecelne próby odnotowali Michał Rakoczy i Jakub Myszor.

Lechia starała się wyprowadzać kontrataki, lecz tylko jeden mógł zakończyć się powodzeniem. W 35. minucie Ilkay Durmus przedarł się lewym skrzydłem, podał do Flavio Paixao, który strzelając z kilku metrów trafił w dobrze ustawionego Karola Niemczyckiego.

W 50. minucie Portugalczyk ponownie był bliski powodzenia, ale znowu z bliskiej odległości nie zdołał pokonać bramkarza rywali.

Losy meczu rozstrzygnęły się w końcówce. W 81. min Jakub Jugas sfaulował w polu karnym Conrado. Arbiter nie dostrzegł tego przewinienia, gra jeszcze przez dłuższą chwilę toczyła się dalej. Podczas pierwszej przerwy arbiter został wezwany do monitora, a po obejrzeniu zajścia podyktował "jedenastkę". Jej pewnym egzekutorem był Paixao. To był jego 106. gol w ekstraklasie.

W doliczonym czasie gry gości przed stratą bramki uratował Kuciak, który popisał się znakomitą interwencją po strzale Mateja Rodina. Dzięki temu Lechia przerwała serię ośmiu kolejnych meczów bez wygranej i opuściła ostatnie miejsce w tabeli.

Cracovia - Lechia Gdańsk 0:1 (0:0)

Bramka: Paixao 84 (k)

Cracovia Kraków: Karol Niemczycki – Jakub Jugas (85. Karol Knap), Matej Rodin, Virgil Ghita – Otar Kakabadze, Mathias Hebo Rasmussen (85. Paweł Jaroszyński), Takuto Oshima (26. Florian Loshaj), Michal Siplak – Jakub Myszor (46. Jewhen Konoplanka), Benjamin Kallman, Michał Rakoczy (64. Patryk Makuch)

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak – Joel Aby Hanna, Henrik Castegren, Michał Nalepa, Rafał Pietrzak – Christian Clemens (90+2. Filip Koperski), Jarosław Kubicki, Joeri de Kamps (46. Jakub Kałuziński), Maciej Gajos (86. Kristers Tobers), Ilkay Durmus (75. Conrado) – Flavio Paixao

Żółte kartki: Rasmussen, Kallman, Kakabadze, Loshaj, Niemczycki - De Kamps, Gajos, Kubicki, Tobers