PlusLiga: Pierwsze zwycięstwo beniaminka

W meczu trzeciej kolejki PlusLigi siatkarze BBTS Bielsko-Biała pokonali Cerrad Enea Czarnych Radom 3:2. To pierwsze zwycięstwo beniaminka w obecnym sezonie.

W premierowej partii oglądaliśmy popisową grę siatkarzy z Bielska-Białej. Gdy asem serwisowym popisał się Jake Hanes, było 9:3, a w środkowej części seta gospodarze utrzymywali wyraźną przewagę (14:9, 19:11). Ich największym atutem był blok (7–1 w całym secie, 4 punkty Mateusza Zawalskiego). W końcówce kontrolowali sytuacje, a uderzenie Zawalskiego w ostatniej akcji ustaliło wynik na 25:18.

Początek drugiej odsłony to wyrównana walka obu ekip (8:8), w środkowej części seta gospodarze odskoczyli na cztery oczka (14:10), ale później nastąpiło załamanie ich gry. Zaczęli popełniać błędy, a właściwy rytm złapali radomianie, którzy błyskawicznie odrobili straty (15:15), a w końcówce pewnie zmierzali po wygraną. Przypieczętował ją skutecznym atakiem Damian Schulz (20:25).

Set numer trzy toczył się przy przewadze Cerrad Enea Czarnych (6:8, 7:12). W środkowej części seta gospodarze złapali punktowy kontakt – po asach Zawalskiego było 14:15. Szybko jednak serią dobrych zagrywek odpowiedział rezerwowy Paweł Rusin i przyjezdni odbudowali wyraźną przewagę (15:20). Utrzymali ją w końcówce, a ostatni punkt wywalczył atakiem ze środka Timo Tammemaa (20:25).

W czwartej partii, po wyrównanym początku, przewagę uzyskali siatkarze BBTS. Po punktowej zagrywce Hanesa prowadzili 12:10, później 16:13. Goście odrobili straty (17:17) i obie drużyny do końca toczyły zaciętą walkę. Przy stanie 23:23 dyskusje wywołała decyzja arbitra, który odgwizdał błąd siatkarzom z Radomia. W kolejnej akcji Jakub Urbanowicz zamknął tę część meczu skutecznym atakiem (25:23). W tym momencie BBTS jako ostatnia drużyna w tym sezonie zapisała na swoim koncie punkt. Jak się okazało, nie ostatni w tym meczu.

Tie-breaka lepiej rozpoczęli siatkarze z Radomia (1:4), ale gospodarze wyrównali i po asie Hanesa prowadzili 7:5. Utrzymywali tę zaliczkę w kolejnych akcjach. W końcówce bielszczanie dołożyli ważne punkty blokiem (14:10), rywale walczyli do końca, ale zepsuta zagrywka zakończyła to spotkanie (15:12).

Skrót meczu BBTS - Czarni:

Najwięcej punktów: Jake Hanes (25), Mateusz Zawalski (13), Roland Gergye (11), Jakub Urbanowicz (10) – BBTS; Damian Schulz (24), Timo Tammemaa (13), Paweł Rusin (13) – Cerrad Enea Czarni. Gospodarze lepiej punktowali blokiem (14–6). MVP: Jake Hanes (18/41 = 44% skuteczności w ataku + 3 asy + 4 bloki).

BBTS: Dawid Woch, Jan Zimmermann, Jakub Urbanowicz, Mateusz Zawalski, Jake Hanes, Roland Gergye – Dominik Teklak (libero) oraz Radosław Gil, Daulton Sinoski, Bartosz Fijałek (libero). Trener: Harry Brokking.
Czarni: Bartłomiej Lemański, Paweł Woicki, Mauricio Borges, Timo Tammemaa, Damian Schulz, Piotr Łukasik – Mateusz Masłowski (libero) oraz Wiktor Nowak, Daniel Gąsior, Paweł Rusin, Bartosz Firszt. Trener: Jacek Nawrocki.

Wyniki meczów 3. kolejki PlusLigi 2022/23:

2022-10-07: LUK Lublin – Jastrzębski Węgiel 1:3 (21:25, 22:25, 26:24, 15:25)
2022-10-08: Projekt Warszawa – Barkom Każany Lwów 3:2 (17:25, 23:25, 25:20, 25:20, 15:3)
2022-10-08: Indykpol AZS Olsztyn – GKS Katowice 3:0 (28:26, 25:19, 25:21)
2022-10-09: Aluron CMC Warta Zawiercie – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1 (25:18, 21:25, 25:22, 27:25)
2022-10-09: Asseco Resovia – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:1 (27:29, 25:20, 25:13, 25:22)
2022-10-09: PSG Stal Nysa – PGE Skra Bełchatów 2:3 (25:20, 25:20, 19:25, 21:25, 8:15)
2022-10-10: BBTS Bielsko-Biała – Cerrad Enea Czarni Radom 3:2 (25:18, 22:25, 20:25, 25:23, 15:12)
2022-10-11: Trefl Gdańsk – Cuprum Lubin (wtorek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra).