Super Globe: Łomża Industria Kielce zagra po raz drugi

Piłka ręczna
Super Globe: Łomża Industria Kielce zagra po raz drugi
fot. PAP
Piłkarze ręczni Łomży Industrii Kielce po raz drugi zagrają w turnieju IHF Super Globe. 15. edycja imprezy, uznawanej za klubowe mistrzostwa świata

Piłkarze ręczni Łomży Industrii Kielce po raz drugi zagrają w turnieju IHF Super Globe. 15. edycja imprezy, uznawanej za klubowe mistrzostwa świata, będzie miała najliczniejszą obsadę w historii, złożoną z 12 zespołów.

Turniej odbędzie się w dniach 18-23 października 2022 roku. Jego organizatorem po raz trzeci z rzędu będzie Arabia Saudyjska. Mistrzowie Polski w lipcu otrzymali prawo startu na zasadzie "dzikiej karty".

 

Dla drużyny Łomża Industria Kielce będzie to drugi występ w IHF Super Globe. Kielczanie uczestniczyli w klubowych mistrzostwach świata w 2016 roku jako zwycięzcy Ligi Mistrzów. Polski zespół wywalczył wówczas trzecie miejsce.

 

ZOBACZ TAKŻE: Liga Mistrzów: Alex Dujshebaev i Kamil Syprzak w "siódemce" kolejki

 

Do saudyjskiego miasta Dammam zaproszono 12 drużyn. W imprezie zagrają: SC Magdeburg (Niemcy, obrońca tytułu), Barca (Hiszpania, zwycięzca Ligi Mistrzów), Al Ahly (Egipt, zdobywca Pucharu Afryki), Al-Kuwait Club (Kuwejt, zwycięzca azjatyckiej Ligi Mistrzów), Sydney Uni (Australia, najlepsza drużyna Australii i Oceanii), HC Taubate (Brazylia, najlepsza drużyna Ameryki Środkowej i Południowej), Łomża Industria Kielce (finalista Ligi Mistrzów, "dzika karta"), SL Benfica (Portugalia; triumfator Ligi Europejskiej, "dzika karta"), Mudhar i Al-Khaleej (oba Arabia Saudyjska), Club Ministros (Meksyk, najlepsza drużyny Ameryki Północnej i Karaibów), Tunisia’s Esperance Sportive de Tunis (zwycięzca afrykańskiej Ligi Mistrzów).

 

"Po raz kolejny cieszymy się, że możemy gościć największe klubowe mistrzostwa w piłce ręcznej z udziałem najlpszych drużyn z całego świata" - powiedział książe Abdulaziz bin Turki Al-Faisal, minister sportu i prezydent Saudyjskiego Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego.

 

Podział na grupy turnieju:

 

Grupa A: SC Magdeburg, Sydney Uni, Khaleej

Grupa B: Al Ahly, Mudhar, SL Benfica

Grupa C: Handebol Taubate, Al-Kuwait, Łomża Industria Kielce

Group D: Barca, Club Ministros, Esperance de Tunis

 

Mistrzowie Polski 19 października zagrają z Al-Kuwait, a dzień później zmierzą się z brazylijskim Handebol Taubate. Półfinały zaplanowano na 22 października, mecze o poszczególne miejsca odbędą się następnego dnia.

 

Turniej o nieoficjalne klubowe mistrzostwo świata piłkarzy ręcznych odbywa się od 1997 roku. Pierwsza edycja została rozegrana w Wiedniu, potem w Dausze (Katar), Kairze (Egipt), a ostatnio w Dammamie (Arabia Saudyjska). W roku 2020 zawody z powodu pandemii COVID-19 odwołano.

 

Rok temu IHF Super Globe gościł w saudyjskiej Dżuddzie. Rywalizowało 10 zespołów. W finale SC Magdeburg z Piotrem Chrapkowskim pokonał Barcelonę 33:28.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie