MŚ siatkarek 2022: Serbia ograła USA i awansowała do finału

Tijana Bosković rozegrała bardzo dobre spotkanie przeciwko USA.

W pierwszym półfinale mistrzostw świata siatkarek Serbia pokonała w Gliwicach reprezentację Stanów Zjednoczonych 3:1. Mistrzynie świata, które we wtorek wygrały zacięty ćwierćfinał z Polską, tym razem pewnie triumfowały w starciu z mistrzyniami olimpijskimi, choć słabiej zaprezentowały się w trzecim secie. W drugim półfinale w czwartek Włochy zagrają z Brazylią.

Po wyrównanym początku, w środkowej części premierowej partii przewagę zaczęły budować Serbki (12:10, 18:13). Podopieczne trenera Daniele Santarellego były skuteczniejsze od rywalek w ataku, a świetnie w tym elemencie prezentowała się Tijana Bosković. Amerykanki próbowały odrobić straty, popisały się serią wygranych akcji i po asie Alexandry Frantti było 20:18. Końcówka należała jednak do reprezentacji Serbii. Jovana Stevanović ustaliła wynik na 25:21.

W drugiej odsłonie znów przewagę zbudowała ekipa z Europy (12:8). Amerykanki wyrównały stan seta, a po punktowym bloku uzyskały nawet minimalną przewagę (14:15). Dalsza część seta toczyła się jednak pod dyktando Serbii. Zaczęło się od dwóch asów serwisowych Stevanović (17:15), a skończyło dwoma skutecznymi atakami Bosković (25:20).

W trzecim secie oglądaliśmy przebudzenie reprezentacji Stanów Zjednoczonych i słabszą grę Serbii. Dobrą zmianę dała Kara Bajema, a w środkowej części seta Amerykanki zbudowały przewagę. W końcówce wyraźnie odskoczyły rywalkom (13:21) i kontrolowały sytuację. Andrea Drews mocnym atakiem po bloku zdobyła ostatni punkt (17:25).

Czwartą partię udanie rozpoczęły Serbki (8:4), ale rywalki odrobiły straty dzięki dobrej zagrywce. Asami popisały się Jordyn Poulter, Chiaka Ogbogu i Drews. Obie ekipy toczyły wyrównaną walkę, co mogło zwiastować pierwszą w tym spotkaniu wyrównaną końcówkę. Po trzech skutecznych atakach Bosković, Serbia odskoczyła na cztery oczka (23:19). Bosković wywalczyła też piłkę meczową (24:21), rywalki obroniły się w dwóch akcjach, ale Bosković skutecznie skończyła decydującą akcję (25:23).

Skrót meczu Serbia - USA:

Najwięcej punktów: Tijana Bosković (33), Bianka Busa (15) – Serbia; Kelsey Robinson (18), Andrea Drews (14), Chiaka Ogbogu (10), Alexandra Frantti (10) – USA. Serbki skuteczniejsze w ataku, Amerykanki lepiej punktowały w polu zagrywki. Bohaterką meczu Bosković (32/54 w ataku + 1 blok), która punktowała w najważniejszych momentach setów.

Drugi półfinał Włochy – Brazylia zostanie rozegrany w czwartek w holenderskim Apeldoorn. Właśnie tam odbędą się zaplanowane na sobotę 15 października mecze o medale.

Serbia – USA 3:1 (25:21, 25:20, 17:25, 25:23)

Serbia: Bianka Busa, Bojana Drca, Brankica Mihajlovic, Maja Aleksic, Jovana Stevanovic, Tijana Boškovic – Teodora Pusic (libero) oraz Bojana Milenkovic, Katarina Lazović, Mina Popovic, Sladjana Mirkovic, Ana Bjelica. Trener: Daniele Santarelli.
USA: Jordyn Poulter, Andrea Drews, Haleigh Washington, Kelsey Robinson, Chiaka Ogbogu, Alexandra Frantti – Justine Wong-Orantes (libero) oraz Danielle Cuttino, Sarah Wilhite, Lauren Carlini, Kara Bajema. Trener: Karch Kiraly.