MŚ w kolarstwie torowym: Wojciech Pszczolarski ósmy w wyścigu punktowym. Kolejny rekord Filippo Ganny

Wojciech Pszczolarski był ósmy w wyścigu punktowym

Wojciech Pszczolarski zajął ósme miejsce w wyścigu punktowym w mistrzostwach świata na torze kolarskim w Saint-Quentin-en-Yvelines pod Paryżem. Zwyciężył Holender Yoeri Havik. Wydarzeniem dnia był rekord globu Włocha Filippo Ganny w wyścigu na 4 km.

Ganna, który w ubiegłą sobotę w szwajcarskim Grenchen pobił rekord świata w jeździe godzinnej (56,792 km), potwierdził świetną dyspozycję. W finale wyścigu na 4 km na dochodzenie ustanowił rekord globu wynikiem 3.59,636. To piąty tytuł mistrzowski w tej konkurencji 26-letniego kolarza z Verbanii, odnoszącego sukcesy także na szosie w ekipie Ineos Grenadiers, w której jego kolegą klubowym jest Michał Kwiatkowski.

W eliminacjach na 4 km startował Kacper Majewski. O trzy sekundy poprawił rekord życiowy rezultatem 4.14,828, tylko o 0,2 s gorszym od rekordu kraju Bartosza Rudyka, ale starczyło to do zajęcia 15. lokaty.

Drugi dla Holandii złoty medal zdobył w piątek Jeffrey Hoogland. Podobnie jak przed rokiem zdeklasował rywali w rywalizacji na 1 km ze startu zatrzymanego, wyprzedzając srebrnego medalistę Francuza Melvina Landerneau o 1,462 s. Patryk Rajkowski nie zakwalifikował się do ośmioosobowego finału, zajmując 13. miejsce.

W składającym się z czterech wyścigów omnium triumfowała Amerykanka Jennifer Valente. Karolina Karasiewicz, która zastąpiła przeziębioną brązową medalistkę MŚ z Berlina (2020) Darię Pikulik, zajęła 21. pozycję.

W ostatnim piątkowym finale, sprincie kobiet, niespodziewanie zwyciężyła Francuzka Mathilde Gros. W finale pokonała Niemkę Leę Sophie Friedrich 2:0. Polki odpadły w czwartek w 1/16 finału. Nikola Sibiak zajęła ostatecznie 21. miejsce, a Paulina Petri - 27.