Serbskie siatkarki obroniły mistrzostwo świata! Kapitalna gra w finale

Siatkarki reprezentacji Serbii wygrały z Brazylią w finale MŚ 2022.

W rozegranym w Apeldoorn finale mistrzostw świata siatkarek 2022 Brazylia przegrała z Serbią 0:3. Reprezentacja Serbii obroniła mistrzowski tytuł wywalczony w 2018 roku; zgarnęła złoto zasłużenie, nie ponosząc porażki w dwunastu meczach turnieju. W ćwierćfinale, po zaciętym starciu wygrały 3:2 z Polską. Brązowy medal wywalczyły Włoszki, które pokonały USA 3:0. Gospodarzami turnieju były Polska i Holandia.

Siatkarki obu ekip już w pierwszym secie udowodniły, że nieprzypadkowo znalazły się w finale mistrzostw świata. Nie brakowało w premierowej partii emocji i kapitalnych akcji. Spotkanie lepiej rozpoczęły Brazylijki, ale serbskie siatkarki szybko odrobiły straty (11:11). Rozpoczęła się wyrównana walka, zakończona zaciętą końcówką. Serbki blokując atak Gabi wywalczyły piłkę setową (22:24), ale rywalki zdołały doprowadzić do gry na przewagi. Tijana Bosković zaatakowała skutecznie, a po chwili pomyliła się Gabi i Brazylijki przegrały 24:26.

Brazylijki miały wyraźną przewagę na początku drugiej partii (6:2, 9:5), jednak i tym razem nie były w stanie długo jej utrzymać (12:12). Siatkarki Canarinhos odbudowały przewagę (16:13), ale Serbki odpowiedziały serią siedmiu wygranych akcji, w której dwoma asami popisała się Jovana Stevanović (16:20). Siatkarski rollercoaster trwał jednak dalej, bo Brazylia w końcówce odrobiła straty – gdy Tainara zaserwowała asa, było 22:22. Trzy kolejne akcje padły łupem Serbek – atak Bosković, błąd Tainary i blok przyniosły im decydujące punkty (22:25).

W trzecim secie od początku przewagę uzyskały reprezentantki Serbii (6:9). Podopieczne trenera Daniele Santarellego w środkowej części seta nie zwalniały tempa i z akcji na akcję powiększały przewagę (7:12, 9:16). W końcówce kontrolowały sytuację. Bosković atakiem blok-aut wywalczyła piłkę meczową (16:24), a dwie akcje później zakończyła seta (17:25), to spotkanie i całe mistrzostwa świata siatkarek 2022.

Skrót finału MŚ siatkarek 2022:

Najwięcej punktów: Carol (9), Gabi (9), Lorenne Geraldo (9) – Brazylia; Tijana Boškovic (23), Jovana Stevanovic (11) – Serbia. Dominacja reprezentacji Serbii w ataku; zwyciężczynie lepiej punktowały blokiem, zagrywką, popełniły też mniej błędów własnych.

Serbia wywalczyła mistrzostwo świata po raz drugi w historii, broniąc tytuł wywalczony w 2018 roku w Japonii. Medalową kolekcję tej reprezentacji uzupełnia brąz wywalczony w 2006 roku.

Brazylia – Serbia 0:3 (24:26, 22:25, 17:25)

Brazylia: Carol Gattaz, Ana Carolina da Silva, Rosamaria Montibeller, Gabriela Braga Guimaraes, Macris Carneiro, Lorenne Geraldo – Nyeme Costa (libero) oraz Roberta Ratzke, Kisy Nascimento, Tainara Lemes Santos, Priscila Daroit. Trener: Zé Roberto.
Serbia: Bianka Busa, Bojana Drca, Mina Popovic, Jovana Stevanovic, Tijana Boškovic, Sara Lozo – Teodora Pusic (libero) oraz Katarina Lazović, Bojana Milenkovic. Trener: Daniele Santarelli.