MŚ w kolarstwie torowym: Mateusz Rudyk w półfinale sprintu

Mateusz Rudyk

Mateusz Rudyk awansował do półfinału sprintu w mistrzostwach świata na torze kolarskim w Saint-Quentin-en-Yvelines pod Paryżem. W niedzielę o awans do finału będzie się ścigać z wielkim faworytem, Holendrem Harrie Lavreysenem.

Po nieudanym starcie na igrzyskach olimpijskich w Tokio 27-letni Rudyk przypomniał w sobotę, że należy do najlepszych sprinterów świata. Brązowy medalista MŚ w Pruszkowie (2019) w eliminacjach sprintu - na 200 metrów ze startu lotnego - zbliżył się do własnego rekordu Polski, uzyskując czwarty czas 9,456 s, co dało mu bezpośredni awans do 1/8 finału.

Na tym etapie pokonał w jednym wyścigu Niemca Stefana Boettichera, a w ćwierćfinale wygrał 2:1 z reprezentantem Surinamu Jairem Tjon En Fa. W trzecim wyścigu rywal przewrócił się po minimalnym kontakcie z łokciem Rudyka i sędziowie podjęli decyzję o powtórce. Po krótkiej przerwie obaj ponownie wystartowali, a Polak nie dał szans zawodnikowi z Ameryki Południowej.

Rafał Sarnecki uzyskał w eliminacjach 26. wynik (9,836). Mimo to wygrał w 1/16 finału z wyżej notowanym Francuzem Paulem Derache, ale w 1/8 finału nie sprostał Brytyjczykowi Jackowi Carlinowi.

W niedzielę w półfinale Rudyk zmierzy się z Lavreysenem, mistrzem olimpijskim z Tokio i trzykrotnym mistrzem świata w tej konkurencji (2019-2021). Drugą parę półfinałową tworzą Australijczycy Matthew Glaetzer i Matthew Richardson. Polak, który zmaga się z cukrzycą typu 1, znalazł się w tak doborowym towarzystwie po raz pierwszy 1 marca 2020 roku, gdy w mistrzostwach świata w Berlinie zajął czwarte miejsce.

W sobotę na arenie najbliższych igrzysk olimpijskich w Paryżu rozdano medale w czterech konkurencjach. Na 500 metrów ze startu zatrzymanego zwyciężyła Francuzka Taky Marie Divine Kouame. Marlena Karwacka i Urszula Łoś nie weszły do ośmioosobowego finału, zajmując w eliminacjach 13. i 14. miejsce.

W obfitującym w kraksy wyścigu madison triumfowały Belgijki Lotte Kopecky i Shari Bossuyt. Wiktoria Pikulik i Olga Wankiewicz, zastępująca przeziębioną Darię Pikulik, nie ukończyły rywalizacji.

Złoty medal w wyścigu na 3 km na dochodzenie zdobyła Niemka Franziska Brausse. W tej konkurencji Polki nie startowały.

W jedynym finale mężczyzn, omnium, składającym się z czterech wyścigów, tytuł mistrzowski obronił Brytyjczyk Ethan Hayter, młodszy kolega Michała Kwiatkowskiego z drużyny Ineos Grenadiers i zwycięzca tegorocznego Tour de Pologne. Alan Banaszek zajął 12. miejsce.