Marek Pieniążek: W Polsce najbardziej chroniące kobietę przepisy obowiązują w piłce nożnej

Siatkówka
Marek Pieniążek: W Polsce najbardziej chroniące kobietę przepisy obowiązują w piłce nożnej
Fot. PAP
"W Polsce najbardziej chroniące kobietę przepisy obowiązują w piłce nożnej. W siatkówce regulacje są zgodne z prawem" – powiedział Marek Pieniążek.

"W Polsce najbardziej chroniące kobietę przepisy obowiązują w piłce nożnej. W siatkówce regulacje są zgodne z prawem" – powiedział wiceprezes KS Developres Rzeszów Marek Pieniążek podczas I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.

Panel zatytułowany "Czy płeć w sporcie ma znaczenie?" był jednym z ostatnich trzeciego dnia I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.

 

"Ważne jest, żebyśmy zaczęli rozmawiać o wdrożeniu regulacji, które będą spójne. My jako zawodniczki też mamy świadomość, że włodarze klubu są odpowiedzialni przed sponsorami i muszą się wywiązywać z zobowiązań, z wyników. Wszystko musi razem funkcjonować, bo sukces jest w sporcie bardzo ważny" – podkreśliła przewodnicząca komisji kobiet do spraw sportu przy Polskim Związku Piłki Ręcznej, była reprezentantka Polski Iwona Niedźwiedź.

 

W rozmowie poza Pieniążkiem i Niedźwiedź brały udział również była siatkarka Katarzyna Skorupa, lekkoatletki Sofia Ennaoui i Iga Baumgart-Witan, a także dyrektor pionu marketingu, sprzedaży i organizacji imprez Polskiego Związku Piłki Siatkowej Ewa Grzegorczyk. Jednym z poruszanych przez nich tematów były ciąże sportsmenek i rozwiązania kontraktowe w takich sytuacjach.

 

ZOBACZ TAKŻE: MŚ 2022: Znamy godzinę towarzyskiego meczu Polska - Chile

 

"We Włoszech, jeśli zawodniczka zachodzi w ciążę, departament sportu płaci jej tysiąc euro przez okres ciąży i chwilę później, a dodatkowo liga, czyli włoska federacja, płaci jej przez ten czas 500 euro" – powiedziała Skorupa.

 

"W Polce najbardziej chroniące kobietę przepisy obowiązują w piłce nożnej. W siatkówce regulacje są zgodne z prawem, nie wykraczają poza to, co jest w państwowych przepisach" – dodał Pieniążek.

 

Prelegenci podkreślali, jak ważne jest stworzenie jednolitych przepisów, które chroniłyby zarówno sportsmenki, jak i kluby.

 

"Mamy świadomość, że są kraje, które zabezpieczają zawodniczki od początku do końca, a przoduje w tym Skandynawia. My funkcjonujemy w kraju, w którym w sporcie umowa o pracę nie obowiązuje. Stwórzmy jakiś model, który będzie nas chronił. Dla sportsmenki zabezpieczenie w tym aspekcie daje ogromne poczucie bezpieczeństwa, a spokojna głowa pozwala na spokojny trening i na osiąganie sukcesów" – zaapelowała Niedźwiedź.

 

I Europejski Kongres Sportu i Turystyki odbywał się od wtorku do czwartku w Zakopanem.

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie