Świat sportu pożegnał Tomasza Wójtowicza

Siatkówka
Świat sportu pożegnał Tomasza Wójtowicza
fot. PAP
Świat sportu pożegnał Tomasza Wójtowicza

W poniedziałek zmarł jeden z najwybitniejszych siatkarzy w historii polskiego sportu Tomasz Wójtowicz. Był mistrzem świata z Meksyku (1974) oraz złotym medalistą olimpijskim z Montrealu (1976). Po zakończeniu kariery sportowej był m.in. ekspertem i komentatorem siatkarskim w Polsacie Sport. Świat sportu pożegnał legendarnego siatkarza.

Wójtowicz urodził się 22 września 1953 roku w Lublinie. W ubiegłym roku otrzymał tytuł honorowego obywatela tego miasta. Pochodził z siatkarskiej rodziny. Jego mama Bogumiła oraz tata Kazimierz uprawiali tę dyscyplinę, ojciec był później trenerem (m.in. Avii Świdnik i Legii Warszawa), a w siatkówkę grał także młodszy brat Tomasza - Wojciech.

 

Karierę zaczynał w lubelskim MKS, a po połączeniu z AZS występował w drugoligowym zespole MKS-AZS, z którego przeniósł się do Avii Świdnik, awansując z nią do ekstraklasy i zdobywając jedyny jak dotąd w historii seniorskiej siatkówki na Lubelszczyźnie brązowy medal. Jako zawodnik Avii trafił do prowadzonej przez Huberta Wagnera reprezentacji Polski, która w 1974 roku w Meksyku zdobyła mistrzostwo świata, a dwa lata później w Montrealu złoty medal olimpijski.

 

Po moskiewskich igrzyskach olimpijskich (1980), gdzie Polska zajęła czwarte miejsce, Wójtowicz m.in. zdobywał z Legią Warszawa mistrzostwo Polski, a później przez osiem lat grał w klubach włoskich. Występował w zespołach w Modenie, Parmie, Ferrarze i Citta di Castello. W jego klubowych osiągnięciach jest Puchar Europy Mistrzów Krajowych zdobyty z klubem Santal Parma (1985). W tamtych latach uznawany był za najlepszego atakującego na świecie. W reprezentacji Polski zaliczył 325 występów.

 

Wcześniej był wicemistrzem Europy juniorów z Hiszpanii (1972) i rok potem brązowym medalistą w holenderskim Voorburgu (1973). Czterokrotnie był wicemistrzem Europy: Belgrad (1975), Helsinki (1977), Paryż (1979) i Berlin (1983).

 

W ogłoszonym w 2000 roku przez Międzynarodową Federację Siatkówki - FIVB plebiscycie na najlepszego siatkarza XX wieku, Wójtowicz znalazł się w finałowej ósemce (ostatecznie wybrano Amerykanina Karcha Kiraly'ego).

Świat sportu pożegnał Tomasza Wójtowicza

"Zmarł Tomasz Wójtowicz! Wielka postać światowej siatkówki! Wybitny Reprezentant Polski! Wspaniały CZŁOWIEK! Słusznie nazywany już za życia Legendą!" - napisano na oficjalnym profilu "Polska Siatkówka".

"Odszedł Mistrz! Zawsze żałowałem, że nie dane mi było oglądać Go na parkiecie, ale dziękuję Bogu, że poznałem Go i mogłem z nim pracować - Wspaniały, kochany człowiek!" - tak wybitnego polskiego siatkarza pożegnał Marcin Lepa. 

"Dzisiaj odszedł od nas mistrz świata i mistrz olimpijski w siatkówce Tomasz Wójtowicz. Tę smutną wiadomość przekazała nam Jego Rodzina. Od dłuższego czasu walczył z chorobą nowotworową. Polska Liga Siatkówki składa najszczersze kondolencje najbliższym" - napisano na profilu PlusLigi.  

"Tomku… dziękujemy ci za wszystko" - można przeczytać na profilu Jerzego Mielewskiego. 

"Straciliśmy legendę siatkówki. Najszczersze kondolencje dla rodziny" - napisano na profilu Trefla Gdańsk.

 

"Tomek. Panie Tomaszu. Legendo. Dziękuję Ci za każdy dzień. Za każdy mecz. Za każdą rozmowę. Za fajny czas. To był zaszczyt. Dziękuję za wszystkie piękne chwile. Dziękuję za wszystko. Odpoczywaj. Byłeś, Jesteś i Wielki pozostaniesz. Na zawsze. Dziękuję" - napisał Marek Magiera.

"Zmarł Tomasz Wójtowicz. Zabrała go przedwcześnie okropna choroba, którą też znam za dobrze. Wierzyłem, że wygra... Miałem zaszczyt komentować z nim kilkadziesiąt meczów. To było zawsze spotkanie z kimś wyjątkowym. Dziękuję, Legendo, za życzliwość i pozytywną aurę. Odpoczywaj" - można przeczytać na profilu Adama Romańskiego. 

"W wieku 69 lat po walce z chorobą odszedł od nas mistrz świata, mistrz olimpijski, Legenda światowej siatkówki, ale przede wszystkim wspaniały człowiek - Tomasz Wójtowicz. Składamy najszczersze kondolencje Rodzinie i najbliższym" - napisano na oficjalnym koncie Projektu Warszawa. 

"Legenda na zawsze" - napisał Jakub Bednaruk. 

"Odszedł od nas, po heroicznej walce z chorobą, mistrz olimpijski i świata - Tomasz Wójtowicz. Rodzinie, najbliższym składamy kondolencje" - taki wpis umieszczono na koncie klubu PSG Stal Nysa. 

"Żegnaj Legendo..." - napisał Bartosz Heller.

"Dziś siatkarski świat się zatrzymał. Najbliższym Tomasza Wojtowicza składamy wyrazy współczucia" - można przeczytać na profilu zespołu Chemeko-System Gwardia Wrocław.

Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie