Uros Kovacević zrobił różnicę! Jurajscy Rycerze odwrócili losy meczu PlusLigi

Uros Kovacević pojawił się na boisku dopiero w trzecim secie...

W spotkaniu kończącym 6. kolejkę PlusLigi LUK Lublin przegrał z Aluron CMC Wartą Zawiercie 2:3. Gospodarze wygrali dwa pierwsze sety, ale Jurajscy Rycerze zdołali odwrócić losy meczu – w dużej mierze dzięki dobrej grze Urosa Kovacevicia, który pojawił się na boisku dopiero w trzeciej partii. Siatkarze LUK nadal pozostają bez zwycięstwa, dla zawiercian to czwarta wygrana w obecnym sezonie.

Lublinianie dobrze rozpoczęli to spotkanie i szybko uzyskali znaczącą przewagę (7:3). W środkowej części seta nie tylko zdołali ją utrzymać, ale jeszcze powiększyli punktowy dystans (18:13). Po asie serwisowym Wojciecha Włodarczyka prowadzili już 20:14. W końcówce Jurajscy Rycerze ruszyli do odrabiania strat i przewaga gospodarzy stopniała do dwóch oczek (22:20). Punktowe bloki dały im jednak dwa bezcenne punkty (24:20), a kropkę nad "i" postawił w tym secie Jeffrey Jendryk atakiem ze środka (25:21).

Druga odsłona również zaczęła się po myśli gospodarzy (8:4). Siatkarze LUK byli skuteczniejsi w ataku, lepiej prezentowali się na przyjęciu i punktowali rywali zagrywką. Po serii dobrych serwisów Jakuba Wachnika powiększyli zaliczkę (12:5), a w dalszej części seta nie niepokojeni przez rywali, zmierzali po wygraną. W końcówce, po bloku Jana Nowakowskiego, różnica wynosiła już dziesięć oczek (24:14). Nowakowski wywalczył również brakujący punkt (25:15).

Lublinianie dobrze otworzyli również kolejną partię (7:3). W grze zawiercian wreszcie coś drgnęło. Od początku seta na boisku pojawił się Uros Kovacević i dał sygnał do walki. Goście poprawili zagrywkę – asami popisali się Dawid Konarski (9:7) i Bartosz Kwolek (10:9) i odrobili straty – po ataku Kovacevicia było 13:13. Później poszła punktowa seria, która dała zawiercianom przewagę (14:17). Siatkarze LUK złapali jeszcze punktowy kontakt (19:20), ale w końcówce popełniali zbyt dużo błędów. Punktowy blok gości ustalił wynik na 20:25.

W czwartym secie, po dobrym początku gospodarzy (4:1), gra się wyrównała i zawiercianie odrobili straty (11:11). Środkowa część tej partii to zacięta walka obu drużyn i żadna ze stron nie była w stanie zbudować trwałej przewagi. Po punktowej zagrywce Konarskiego goście odskoczyli na dwa oczka (16:18), ale chwilę później było 18:18, gdy asem popisał się Konrad Stajer. Bohaterem końcówki był Kovacević, który skończył cztery akcje od stanu 20:20 – jego atak (20:21), blok (20:22), atak (21:23) i zagrywka (21:25) rozstrzygnęły seta.

Spotkanie zakończyło się więc tie-breakiem, którego gospodarze rozpoczęli od falstartu (0:5). Jurajscy Rycerze utrzymywali dystans, po punktowym bloku mieli pięć oczek zaliczki przy zmianie stron (3:8). W dalszej części seta kontrolowali sytuację, zmierzając po wygraną. Siatkarze LUK walczyli do końca, asem popisał się Wachnik, ale chwilę później zaserwował w siatkę (11:15).

Skrót meczu LUK - Aluron:

Najwięcej punktów: Wojciech Włodarczyk, Jakub Wachnik, Jeffrey Jendryk, Jan Nowakowski, Rafał Faryna – LUK; Uros Kovacević (16), Dawid Konarski (12), Bartosz Kwolek (11) – Aluron CMC Warta. MVP: Uros Kovacević (pojawił się na boisku dopiero od trzeciego seta; 12/25 = 48% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 3 bloki).

Spotkanie rozegrano w Hali Globus im. Tomasza Wójtowicza, w rodzinnym mieście zmarłego w poniedziałek legendarnego polskiego siatkarza. Obie drużyny do przedmeczowej prezentacji przystąpiły w koszulkach reprezentacji Polski z lat siedemdziesiątych, z numerem 5, z jakim wówczas występował Wójtowicz.

LUK Lublin – Aluron CMC Warta Zawiercie 2:3 (25:21, 25:15, 20:25, 21:25, 11:15)

LUK: Wojciech Włodarczyk, Jan Nowakowski, Rafał Faryna, Jakub Wachnik, Jeffrey Jendryk, Marcin Komenda – Dustin Watten (libero) oraz Szymon Gregorowicz (libero), Konrad Stajer, Cristiano Torelli Mello Tavares, Szymon Romać, Mateusz Jóźwik. Trener: Dariusz Daszkiewicz.
Warta: Bartosz Kwolek, Michał Szalacha, Dawid Konarski, Marcin Waliński, Miłosz Zniszczoł, Miguel Tavares Rodrigues – Santiago Danani (libero) oraz Patryk Łaba, Michał Kozłowski, Dawid Dulski, Uros Kovacević. Trener: Michał Winiarski.

Wyniki meczów 6. kolejki PlusLigi:

2022-10-28: GKS Katowice – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:2 (23:25, 25:16, 20:25, 25:21, 15:11)
2022-10-28: Cuprum Lubin – Barkom-Każany Lwów 3:2 (22:25, 18:25, 25:12, 25:17, 15:10)
2022-10-29: PGE Skra Bełchatów – Projekt Warszawa 0:3 (17:25, 23:25, 11:25)
2022-10-29: Indykpol AZS Olsztyn – BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:17, 25:15, 25:18)
2022-10-29: Cerrad Enea Czarni Radom – Asseco Resovia Rzeszów 0:3 (21:25, 20:25, 16:25)
2022-10-30: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk 3:0 (25:19, 25:18, 25:20)
2022-10-30: PSG Stal Nysa – Jastrzębski Węgiel 0:3 (22:25, 18:25, 13:25)
2022-10-30: LUK Lublin – Aluron CMC Warta Zawiercie 2:3 (25:21, 25:15, 20:25, 21:25, 11:15).