Bezdyskusyjne zwycięstwo! Hit kolejki PlusLigi rozstrzygnięty w trzech setach

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali szósty mecz w PlusLidze.

W spotkaniu 6. kolejki PlusLigi PSG Stal Nysa przegrała z Jastrzębskim Węglem 0:3. Spotkanie awizowano jako hit tej serii gier, ale jastrzębianie nie dali gospodarzom żadnych szans. Wygrali po raz szósty w tym sezonie i bez straty punktu są liderem ligowej tabeli.

W premierowej odsłonie, po wyrównanym początku, przewagę zaczęli budować jastrzębianie (10:13). Gospodarze mieli kilka okazji do odrobienia strat, ale nie wykorzystali kontrataków; popełniali też sporo błędów własnych – 10 w całym secie. W końcówce solidnie grający goście utrzymywali przewagę (15:19, 19:23). Trevor Clevenot wywalczył piłkę setową (20:24), rywale obronili się w dwóch akcjach, ale Tomasz Fornal skutecznym atakiem z drugiej linii zakończył tę część meczu (22:25).

Set numer dwa to dobre otwarcie Stali (5:1), ale jastrzębianie błyskawicznie odrobili straty (7:7). Środkowa część tej odsłony toczyła się już pod dyktando ekipy z Jastrzębia-Zdroju. Goście byli skuteczniejsi w ataku, a w ekipie z Nysy słabszy dzień miał Wassim Ben Tara. Punkty zagrywką dołożyli Jurij Gladyr (13:18) i Fornal (15:21) i jastrzębianie pewnie zmierzali po zwycięstwo, które przypieczętował Gladyr atakiem z przesuniętej krótkiej (18:25).

Trzecia odsłona to ciąg dalszy dominacji, przy coraz swobodniejszej grze siatkarzy Jastrzębskiego Węgla. Już w środkowej części seta ich przewaga była wyraźna (9:18) i stało się jasne, że gospodarze nic już w tym spotkaniu nie wskórają. As serwisowy Łukasza Wiśniewskiego dał jastrzębianom piłkę meczową, a po chwili Clevenot zakończył seta (13:25) i całe spotkanie.

Skrót meczu Stal - Jastrzębski Węgiel:

Najwięcej punktów: Michał Gierżot (9), Zouheir El Graoui (9) – PSG Stal; Stephen Boyer (18), Trevor Clevenot (10) – Jastrzębski Węgiel. Goście byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką (0–8), blokiem (2–5) i popełnili mniej błędów. MVP: Stephen Boyer – poraz czwarty w tym sezonie (14/22 = 64% skuteczności w ataku + 3 asy serwisowe + 1 blok).

PSG Stal Nysa – Jastrzębski Węgiel 0:3 (22:25, 18:25, 13:25)

PSG Stal: Michał Gierżot, Jakub Abramowicz, Tsimafei Zhukouski, Zouheir El Graoui, Konrad Jankowski, Wassim Ben Tara – Kamil Dembiec (libero) oraz Kento Miyaura, Patryk Szczurek, Rafał Buszek, Dominik Kramczyński. Trener: Daniel Pliński.
Jastrzębski Węgiel: Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Łukasz Wiśniewski, Stephen Boyer, Trevor Clevenot – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jan Hadrava, Eemi Tervaportti. Trener: Marcelo Mendez.

Wyniki meczów 6. kolejki PlusLigi:

2022-10-28: GKS Katowice – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:2 (23:25, 25:16, 20:25, 25:21, 15:11)
2022-10-28: Cuprum Lubin – Barkom-Każany Lwów 3:2 (22:25, 18:25, 25:12, 25:17, 15:10)
2022-10-29: PGE Skra Bełchatów – Projekt Warszawa 0:3 (17:25, 23:25, 11:25)
2022-10-29: Indykpol AZS Olsztyn – BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:17, 25:15, 25:18)
2022-10-29: Cerrad Enea Czarni Radom – Asseco Resovia Rzeszów 0:3 (21:25, 20:25, 16:25)
2022-10-30: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk 3:0 (25:19, 25:18, 25:20)
2022-10-30: PSG Stal Nysa – Jastrzębski Węgiel 0:3 (22:25, 18:25, 13:25)
2022-10-30: LUK Lublin – Aluron CMC Warta Zawiercie (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).