PlusLiga: Szybkie 3:0 ZAKSY! Trefl mocny tylko u siebie?

Siatkarze ZAKSY wygrali cztery z sześciu dotychczasowych meczów w PlusLidze.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Trefl Gdańsk 3:0 w meczu 6. kolejki PlusLigi. Mistrzowie Polski wygrali czwarte spotkanie w tym sezonie. Drużyna z Gdańska gra systemem – zwycięstwa u siebie, porażki na wyjeździe; w Kędzierzynie-Koźlu nie zdołała nawiązać walki z solidnie grającymi rywalami i gładko przegrała po jednostronnym starciu.

W wyjściowym składzie Trefla zabrakło przeziębionego Bartłomieja Bołądzia, po raz pierwszy w tym sezonie od początku zagrał więc Mariusz Wlazły. Spotkanie efektownie rozpoczęła ZAKSA (4:0 – po asie Davida Smitha, 6:1). Wydawało się, że po słabym początku gdańszczanie włączą się do gry (7:6), ale gospodarze błyskawicznie odjechali i w środkowej części seta mieli wyraźną przewagę (17:10). Mocną bronią ZAKSY był w tym secie blok (5–1), a Trefl popełnił więcej błędów własnych. Jeden z nich - serwis w siatkę - zamknął tę część meczu (25:19).

Druga odsłona miała podobny scenariusz do poprzedniej. Przyjezdni jedynie na początku dotrzymywali kroku rywalom, ale od stanu 4:4 przewagę zaczęła budować ZAKSA. W środkowej części seta gospodarze uzyskali już znaczącą zaliczkę (12:6, 18:11). W końcówce kontrolowali sytuację i zmierzali po wygraną, którą znów przypieczętował zepsuty serwis gdańszczan (25:18).

W trzecim secie siatkarze Trefla nieco dłużej próbowali nawiązać wyrównaną walkę z gospodarzami. I tym razem jednak w środkowej części seta ZAKSA uzyskała solidną zaliczkę (17:12). Końcówka seta, jak i cała rywalizacja w tym spotkaniu, pozbawiona była emocji. Co prawda dwoma asami serwisowymi popisał się Mikołaj Sawicki, ale za trzecim podejściem przestrzelił i ta pomyłka zakończyła jednostronne spotkanie (25:20).

Skrót meczu ZAKSA - Trefl:

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (13), Wojciech Żaliński (10) – ZAKSA; Mikołaj Sawicki (13), Mariusz Wlazły (11) – Trefl. MVP: Marcin Janusz.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk 3:0 (25:19, 25:18, 25:20)

ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Wojciech Żaliński, Dmytro Pashytskyy, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Przemysław Stępień, Twan Wiltenburg, Tomasz Gawron, Korneliusz Banach (libero). Trener: Tuomas Sammelvuo.
Trefl: Mikołaj Sawicki, Karol Urbanowicz, Lukas Kampa, Jakub Czerwiński, Patryk Niemiec, Mariusz Wlazły – Luke Perry (libero) oraz Aliaksei Nasevich, Janusz Gałązka, Jan Franchi Martínez, Kamil Droszyński. Trener: Igor Juricić.

Wyniki meczów 6. kolejki PlusLigi:

2022-10-28: GKS Katowice – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:2 (23:25, 25:16, 20:25, 25:21, 15:11)
2022-10-28: Cuprum Lubin – Barkom-Każany Lwów 3:2 (22:25, 18:25, 25:12, 25:17, 15:10)
2022-10-29: PGE Skra Bełchatów – Projekt Warszawa 0:3 (17:25, 23:25, 11:25)
2022-10-29: Indykpol AZS Olsztyn – BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:17, 25:15, 25:18)
2022-10-29: Cerrad Enea Czarni Radom – Asseco Resovia Rzeszów 0:3 (21:25, 20:25, 16:25)
2022-10-30: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdańsk 3:0 (25:19, 25:18, 25:20)
2022-10-30: PSG Stal Nysa – Jastrzębski Węgiel (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-10-30: LUK Lublin – Aluron CMC Warta Zawiercie (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).