Narciarska miniolimpiada co cztery lata? "W 2024 roku odbędzie się na pewno"

Zimowe
Narciarska miniolimpiada co cztery lata? "W 2024 roku odbędzie się na pewno"
fot. PAP
Prezes FIS proponuje narciarską miniolimpiadę co cztery lata

Prezes Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) Szwed Johan Eliasch zaproponował rozgrywanie zawodów FIS-Games co cztery lata w sezonach wolnych od mistrzostw świata i zimowych igrzysk olimpijskich, począwszy już od 2024 roku.

- Chcemy połączyć wszystkie dyscypliny narciarskie w jednej formule nazwanej roboczo miniolimpiadą - powiedział Eliash kanałowi szwedzkiej telewizji SVT.

 

Wyjaśnił, że w zimowych igrzyskach olimpijskich sporty narciarskie to połowa dyscyplin, co pokazuje siłę i potencjał FIS.

 

- Dlatego w tzw. wolnych sezonach co cztery lata chcemy połączyć wszystkie dyscypliny narciarskie dodając do narciarstwa klasycznego - alpejskie, freestyle, skicross i snowboard, aby stworzyć prawdziwy światowy narciarski festiwal - dodał.

 

W planach nie ma biathlonu, ponieważ ta dyscyplina posiada własną federacje i rozgrywa mistrzostwa świata co roku.

 

Jak na razie nie ma chętnych do organizacji pierwszej edycji w 2024 roku. Ostrożnie zaproponowała tę możliwość Norwegia, zaznaczając że w 2028 roku chce już być gospodarzem FIS-Games.

 

ZOBACZ TAKŻE: PŚ w biegach: Szwedka straci pół sezonu po... niepotrzebnej operacji

 

Norweski członek zarządu FIS Erik Roeste potwierdził plany i zapowiedział ich konkretne przedstawienie już za 2-3 tygodnie.

 

- Prace nad formułą tych zawodów są tak zaawansowane, że mogę zapowiedzieć że w 2024 roku odbędzie się na pewno i już niedługo ogłosimy gdzie - powiedział Roeste norweskiej agencji NTB.

 

60-letni Johan Eliash, prezes FIS od czerwca 2021 roku, jest szwedzkim biznesmenem i miliarderem zamieszkałym na stale w Wielkiej Brytanii. Według gazety „Sunday Times” jego majątek wynosi 3,6 miliarda funtów.

 

Obejmując stanowisko prezesa FIS zapowiedział że jednym z jego celów jest zwiększenie atrakcyjności i tym samym oglądalności telewizyjnej sportów narciarskich w skali światowej.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie