CAS potwierdził dyskwalifikację Nairo Quintany

Inne
CAS potwierdził dyskwalifikację Nairo Quintany
fot. PAP
Nairo Quintana został ukarany za stosowania podczas Tour de France 2022 tramadolu.

Dyskwalifikację dwukrotnego wicemistrza Tour de France Nairo Quintany, którego pozbawiono szóstego miejsca zajętego w tegorocznej edycji wyścigu, potwierdził w czwartek Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS). W organizmie kolumbijskiego kolarza wykryto zabronione środki przeciwbólowe.

Quintana na początku września odwołał się do CAS. Tramadol, którego używał Kolumbijczyk, jest środkiem zakazanym przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI), ale Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) dopuszcza jego stosowanie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Jakub Krzewina zdyskwalifikowany za unikanie kontroli dopingowej

 

Sędziowie CAS oddalili odwołanie Quintany i zgodzili się z UCI, że sprawa miała charakter medyczny a nie dopingowy i dlatego podlegała władzy i jurysdykcji UCI. Zawodnik Team Arkea Samsic nie został jednak zawieszony.

 

Ślady syntetycznego silnego środka przeciwbólowego, tramadolu, znaleziono w dwóch próbkach krwi pobranych od kolumbijskiego zawodnika w odstępie pięciu dni w lipcu. Tramadol został zabroniony w 2019 roku do użytku w wyścigach kolarskich z powodu potencjalnych skutków ubocznych. Obejmują one ryzyko uzależnienia, zawrotów głowy, senności i utraty uwagi.

 

Quintana zajął drugie miejsce w Tour de France w latach 2013 i 2015 roku. Kolarz ma na koncie zwycięstwa w Giro d'Italia (2014) oraz Vuelta a Espana (2016).

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie