Evans Chebet i Sharon Lokedi wygrali maraton w Nowym Jorku

Kenijczyk Evans Chebet i jego rodaczka Sharon Lokedi zwyciężyli w 51. edycji maratonu w Nowym Jorku. Chebet odniósł drugi wielki sukces w tym roku, po triumfie w kwietniu w innym prestiżowym biegu maratońskim w Bostonie. W niedzielę wygrał w czasie 2:08.41.

Chebet wyprzedził o 13 sekund Etiopczyka Shurę Kitatę, a trzecie miejsce zajął srebrny medalista olimpijski z Tokio, reprezentant Holandii Abdi Nageeye.

Lokedi przebiegła dystans 42,195 km w czasie 2:23.23. Siedem sekund po niej finiszowała reprezentantka Izraela Lonah Chemtai Salpeter. Trzecią lokatę zajęła mistrzyni świata Etiopka Gotytom Gebreslase.

Maraton w Nowym Jorku zakończył sezon 2022, zdominowany przez Kenijczyków, którzy wygrali wszystkie największe biegi. Dwukrotny mistrz olimpijski Eliud Kipchoge zwyciężył w Tokio (6 marca) i w Berlinie (25 września), Evans Chebet w Bostonie (18 kwietnia) i w Nowym Jorku, Amos Kipruto w Londynie (2 października), a Benson Kipruto w Chicago (9 października).

Zawodnicy z jednego kraju po raz pierwszy zdobyli Wielkiego Szlema, od czasu gdy cykl największych biegów został poszerzony do sześciu, po włączeniu w 2013 roku maratonu w Tokio.