PlusLiga: ZAKSA przerwała zwycięską passę Projektu

ZAKSA wygrała z Projektem.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Projektem Warszawa 3:1 w meczu 8. kolejki PlusLigi. W drużynie ZAKSY znów nie wystąpił David Smith, który zmaga się z kontuzją łydki. Mimo osłabienia, gospodarze przerwali dobrą passę siatkarzy Projektu, którzy wygrali trzy ostatnie mecze.

W pierwszym secie przewaga przechodziła z rąk do rąk. Dobrze zaczęła ZAKSA (6:3), ale kilka chwil później minimalną zaliczkę uzyskał Projekt (6:7). Podobnie w środkowej części – gospodarze uzyskiwali przewagę (14:12), ale dobry fragment gry ekipy ze stolicy potrafił ją zniwelować (14:15). Losy tej partii rozstrzygnęły się więc w końcówce. Dwa punktowe bloki i skuteczny atak Aleksandra Śliwki dały gospodarzom przewagę 24:21, a brakujący punkt wywalczył skutecznym atakiem Łukasz Kaczmarek (25:22).

Druga odsłona toczyła się przy przewadze kędzierzynian (8:5, 12:9). Siatkarze Projektu nie rezygnowali i odrobili straty po serii trzech wygranych akcji (19:19). Znów o wszystkim decydowała końcówka. Dotknięcie siatki przez gości, as serwisowy Dmytro Paszyckiego i atak Śliwki pozwoliły ZAKSIE odbudować przewagę (23:20). Piłkę setową wywalczył Kaczmarek, rywale obronili się w dwóch akcjach, ale zepsuta zagrywka zamknęła seta (25:23). Właśnie błędy własne były zmorą drużyny ze stolicy w tym secie – oddali gospodarzom aż 11 punktów.

Siatkarze Projektu udanie rozpoczęli trzecią partię (6:9), dobrą zmianę dał wracający po kontuzji Artur Szalpuk. W środkowej części seta goście utrzymywali przewagę (13:16, 16:19), a siatkarze ZAKSY mieli problemy ze skończeniem ataków. W końcówce gospodarze złapali kontakt (21:22), ale trzy kolejne punkty padły łupem gości. Linus Weber wybrnął skutecznym atakiem z trudnej sytuacji, po chwili Kevin Tillie posłał asa, a skuteczny atak Szalpuka ustalił wynik na 21:25.

Czwarta odsłona rozpoczęła się od przewagi ZAKSY, która po asie Kaczmarka prowadziła 7:3. Właśnie dobra zagrywka oraz skuteczna gra w ofensywie pozwoliły kędzierzynianom utrzymać przewagę (12:7, 17:11). Projekt wrócił do gry i po serii dobrych serwisów Tillie zmniejszył straty do dwóch oczek (19:17). Gospodarze obronili jednak przewagę. Paszycki wywalczył piłkę meczową (24:21), rywale obronili się w dwóch akcjach, ale w kolejnej Kaczmarek zakończył rywalizację skutecznym atakiem (25:23).

Skrót meczu ZAKSA - Projekt:

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (18), Wojciech Żaliński (17), Dmytro Paszycki (10) – ZAKSA; Linus Weber (27), Piotr Nowakowski (13), Kevin Tillie (11) – Projekt. MVP: Wojciech Żaliński (14/27 = 52% skuteczności w ataku + 3 bloki).

ZAKSA: Aleksander Śliwka, Twan Wiltenburg, Łukasz Kaczmarek, Wojciech Żaliński, Dmytro Pashytskyy, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Przemysław Stępień, Bartłomiej Kluth. Trener: Tuomas Sammelvuo.
Projekt: Andrzej Wrona, Jan Firlej, Igor Grobelny, Piotr Nowakowski, Linus Weber, Kevin Tillie – Damian Wojtaszek (libero) oraz Jakub Kowalczyk, Jurij Semeniuk, Artur Szalpuk, Kamil Baranek, Mateusz Janikowski. Trener: Roberto Santilli.

Wyniki meczów 8. kolejki PlusLigi:

2022-11-04: PGE Skra Bełchatów – MKS Ślepsk Malow Suwałki 0:3 (20:25, 23:25, 21:25)
2022-11-05: Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia Rzeszów 3:0 (26:24, 25:23, 26:24)
2022-11-05: Cerrad Enea Czarni Radom – Barkom Każany Lwów 0:3 (20:25, 15:25, 22:25)
2022-11-06: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Projekt Warszawa 3:1 (25:22, 25:23, 21:25, 25:23)
2022-11-06: LUK Lublin – PSG Stal Nysa (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-11-06: Aluron CMC Warta Zawiercie – BBTS Bielsko-Biała (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-11-07: Indykpol AZS Olsztyn – Trefl Gdańsk (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-11-07: GKS Katowice – Cuprum Lubin (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).