Od 0:2 do 3:2! Tie-break rozstrzygnął mecz o AL-KO Superpuchar Polski siatkarek 2022

Siatkarki Developresu wygrały z Chemikiem 3:2 w meczu o Superpuchar Polski.

W szczecińskiej hali Netto Arena rozegrano mecz o AL-KO Superpuchar Polski siatkarek 2022 imienia Andrzeja Niemczyka. Grupa Azoty Chemik Police przegrała z Developresem Bella Dolina Rzeszów 2:3. Mistrzynie Polski wygrały dwa pierwsze sety, w trzech kolejnych górą były jednak rzeszowianki.

Spotkanie lepiej rozpoczęły siatkarki Developresu (4:7). Policzanki odrobiły straty – po asie serwisowym Martyny Czyrniańskiej było 11:11. Później oglądaliśmy wyrównaną walkę obu drużyn, a kluczowe akcje wygrały policzanki. Dwie ważne interwencje miała libero Maria Stenzel, a skuteczne ataki Czyrniańskiej i Martyny Łukasik przyniosły decydujące punkty (25:22).

W drugiej odsłonie rzeszowianki wygrały na początku pięć kolejnych akcji (2:5) i przejęły inicjatywę. Długo dominowały na boisku, powiększając punktowy dystans (6:13, 9:16). Po skutecznym ataku Jeleny Blagojević było 11:18 i... nastąpiło załamanie Developresu. Chemik ruszył do odrabiania strat, dobrą zmianę na zagrywkę dała Joanna Sikorska, a po ataku Łukasik z przechodzącej piłki policzanki wyrównały stan seta (23:23). Blagojević wywalczyła piłkę setową, ale trzy kolejne akcje padły łupem Chemika. Atak Jovany Brakocevic-Canzian, blok Katarzyny Połeć oraz atak Mairy Cipriano przyniosły decydujące punkty (26:24).

Fatalna końcówka drugiej partii nie zniechęciła siatkarek Developresu. W kolejnej partii znów uzyskały solidną zaliczkę w środkowej części (8:12, 12:17), tym razem jednak nie dały odebrać sobie przewagi. Były skuteczniejsze od rywalek w ataku i dominowały również w końcówce. Uderzeniem po skosie Blagojević ustaliła wynik tej jednostronnej partii na 16:25.

Set numer cztery to falstart mistrzyń Polski (0:4, 2:9). Rzeszowianki spokojnie utrzymywały przewagę w środkowej części seta (5:11, 11:17). Siatkarki Chemika właściwie tylko raz zerwały się do walki, wygrały trzy akcje z rzędu (14:17), ale trener Stephane Antiga poprosił o czas, po którym seria została przerwana. Końcówka znów toczyła się pod dyktando rzeszowianek. W ostatniej akcji skutecznie zaatakowała Gabriela Orvosova (18:25).

Zdobywcę AL-KO Superpucharu Polski siatkarek 2022 miał więc wyłonić tie-break. Obie ekipy toczyły w nim wyrównaną walkę, a przy zmianie stron punkt zaliczki po błędzie rywalek miał Developres (7:8). Chwilę później punkt dołożyła Ann Kalandadze i gra rzeszowianek się rozkręciła. Po ataku Blagojević odskoczyły na trzy oczka, w kolejnej akcji asa zaserwowała Kalandadze (9:13), a Orvosova wywalczyła piłkę meczową. W kolejnej akcji atak Blagojević (10:15) zakończył rywalizację o AL-KO Superpuchar Polski siatkarek 2022 imienia Andrzeja Niemczyka.

Najwięcej punktów: Jovana Brakocevic-Canzian (25), Martyna Czyrniańska (12) – Chemik; Gabriela Orvosova (27), Jelena Blagojević (23), Ann Kalandadze (17), Weronika Centka (11) – Developres. Wyraźna przewaga siatkarek Developresu w ataku.

MVP: Jelena Blagojević (20/39 = 51% skuteczności w ataku + 3 bloki; zagrała na +16). Zasłużona nagroda dla Pani Kapitan, która poprowadziła drużynę z Rzeszowa do triumfu. Warto wyróżnić za to spotkanie też kilka innych siatkarek Developresu, choćby Gabrielę Orvosovą (zagrała na +19) i Ann Kalandadze, która dała dobrą zmianę.

Siatkarki Developresu Bella Dolina Rzeszów po raz drugi w historii sięgnęły po Superpuchar Polski. W ubiegłorocznym meczu o to trofeum, który rozegrano w Lublinie, również wygrały z Chemikiem 3:2.

Grupa Azoty Chemik Police – Developres Bella Dolina Rzeszów 2:3 (25:22, 26:24, 16:25, 18:25, 10:15)

Chemik: Fabiola Almeida de Souza, Martyna Czyrniańska, Agnieszka Korneluk, Jovana Brakocevic-Canzian, Martyna Łukasik, Iga Wasilewska – Maria Stenzel (libero) oraz Katarzyna Połeć, Maira Cipriano, Joanna Sikorska, Lenka Oveckova. Trener: Marek Mierzwiński.
Developres: Katarzyna Wenerska, Jelena Blagojević, Magdalena Jurczyk, Gabriela Orvosova, Weronika Szlagowska, Weronika Centka – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Ann Kalandadze, Anna Obiała, Daria Przybyła (libero). Trener: Stephane Antiga.