Męczarnie siatkarzy ZAKSY w pierwszym meczu Ligi Mistrzów. Wyszarpane zwycięstwo obrońcy trofeum

Siatkarze ZAKSY wygrali u siebie z czeską drużyną CEZ Karlovarsko 3:1.

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźke wygrali z drużyną CEZ Karlovarsko 3:1 w meczu pierwszej kolejki grupy D Ligi Mistrzów. Drużyna z Kędzierzyna-Koźla broni trofeum wywalczonego w 2021 i 2022 roku.

W wyjściowym składzie drużyny mistrza Czech zagrali dwaj polscy siatkarze – atakujący Kewin Sasak i przyjmujący Łukasz Wiese. ZAKSA udanie rozpoczęła to spotkanie (5:1, 9:4) i do stanu 18:9 dominowała na boisku. Później goście porzucili początkową tremę i próbowali nawiązać walkę z faworyzowanym rywalem. Wygrali kilka akcji z rzędu (18:14), a ich serię przerwał dopiero skuteczny atak Łukasza Kaczmarka. W końcówce siatkarze ČEZ zmniejszyli straty do dwóch oczek (23:21), ale ZAKSA obroniła przewagę. Błąd rywali dał kędzierzynianom ostatni punkt (25:22).

Drużyna z Czech dobrze rozpoczęła drugą odsłonę (4:7) i przez dłuższy czas toczyła z ZAKSĄ wyrównaną walkę (12:12, 18:18). Końcówkę jednak kędzierzynianie wygrali bardzo pewnie. Aleksander Śliwka ustalił wynik seta na 25:21 atakiem po bloku rywali.

Set numer trzy również przyniósł wyrównaną walkę i żadna ze stron nie była w stanie zbudować znaczącej i trwałej przewagi. Siatkarze ZAKSY odskoczyli na dwa oczka (20:18), ale kilka akcji później minimalną przewagę uzyskali goście (21:22). Po skutecznym ataku Sasaka drużyna z Karlowych Warów miała piłkę setową (22:24). Skuteczny atak Kaczmarka i as serwisowy Śliwki doprowadziły do gry na przewagi. Goście zdołali jednak przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, a w ostatniej akcji skutecznie zaatakował Wiese (24:26).

W kolejnej partii kędzierzynianie nadal nie byli w stanie złapać właściwego rytmu. Goście uzyskiwali przewagę, ZAKSA goniła wynik. W środkowej części seta siatkarze CEZ Karlovarsko odskoczyli na cztery oczka (10:14). W końcówce gospodarze wyrównali stan seta po ataku Adriana Staszewskiego (21:21). Goście zaczęli popełniać błędy, ale przy stanie 23:22 z powodu urazu boisko musiał opuścić Kaczmarek. Punktowy blok dał ZAKSIE piłkę meczową, ale rywale doprowadzili do gry na przewagi. Wojnę nerwów wygrali kędzierzynianie, a spotkanie zamknął asem serwisowym Staszewski (26:24).

Skrót meczu ZAKSA - CEZ:

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (27), Dmytro Paszycki (15), Aleksander Śliwka (12) – ZAKSA; Kewin Sasak (20), Martti Juhkami (15), Łukasz Wiese (11) – ČEZ. MVP: Adrian Staszewski.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – ČEZ Karlovarsko 3:1 (25:22, 25:21, 24:26, 26:24)

ZAKSA: Aleksander Śliwka, Twan Wiltenburg, Łukasz Kaczmarek, Wojciech Żaliński, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Przemysław Stępień, Adrian Staszewski,, Tomasz Kalembka. Trener: Tuomas Sammelvuo.
ČEZ: Martti Juhkami, Adam Zajíček, Kewin Sasak, Łukasz Wiese, James Weir, Wessel Keemnik – Daniel Pfeffer (libero) oraz Jan Kasan, Jakub Ihnát, Patrik Lamanec, Vojtech Patocka. Trener: Jiri Novák.