MŚ 2022: Duńskie czarne koszulki hitem sprzedaży w Europie

Piłka nożna
MŚ 2022: Duńskie czarne koszulki hitem sprzedaży w Europie
fot. PAP
czarne koszulki mają być podróżującym po świecie odpowiednikiem żałobnej opaski

Czarne koszulki reprezentacji Danii - będące żałobnym zaznaczeniem śmierci setek zagranicznych robotników budujących stadiony na piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze - stały się po sześciu tygodniach od ich prezentacji hitem sprzedaży w Europie.

Są masowo kupowane przez kibiców różnych krajów wybierających się na mundial. Koszulki reprezentacji Danii na MŚ już po ich prezentacji we wrześniu wzbudziły kontrowersje u gospodarzy za właściwie niewidoczną ekspozycję logo mundialu. Przygotowano też poza czerwonymi i białymi komplet czarnych, w których Dania rozegrała mecz Ligi Narodów 22 września z Chorwacją.

 

Wywołało to ostre negatywne reakcje w Katarze. Zwłaszcza po tym jak na łamach duńskiego dziennika „Politiken” Morten Lund, dyrektor sponsoringu w firmie Hummel produkującej koszulki dla duńskiej federacji piłkarskiej DBU wyjaśnił, że - jest to nasz uzgodniony z DBU wkład dla zaznaczenia respektu dla zagranicznych robotników, którzy ponieśli śmierć podczas budowy stadionów w Katarze i ich rodzin. Nasze czarne koszulki mają być podróżującym po świecie odpowiednikiem żałobnej opaski - .

 

ZOBACZ TAKŻE: Koniec z proszeniem piłkarzy o koszulki? Raków Częstochowa wydał komunikat

 

- Wypowiedź była cytowana praktycznie w mediach całego świata ze zdjęciami meczu z Chorwacją, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ taki jest nasz cel - przyznała DBU.

 

W środę firma Unisport będąca dystrybutorem duńskich koszulek na Europę poinformowała, że sprzedaż tych czarnych przekroczyła wszelkie oczekiwania.

 

- W Niemczech i Austrii znajdują się na pierwszym miejscu sprzedaży koszulek narodowych na MŚ, a we Francji i Holandii na drugim i to nie za koszulkami tych krajów tylko za... marokańską. W Danii też jest na drugim miejscu, lecz tylko za naszą tradycyjną czerwoną - wyjaśniono.

 

Nowe koszulki są, jak podkreśliła DBU, historyczne i mają elementy sprzed 30 lat - m.in. charakterystyczne paski na ramionach. Mają przypominać 1992 rok kiedy Dania przyjechała bez treningów i zgrupowania na mistrzostwa Europy rozgrywane wtedy w Szwecji jako zespół rezerwowy w miejsce ogarniętej wojną Jugosławii i sensacyjnie wygrała turniej.

 

- Białe i czerwone są faktycznie dla nas historyczne, lecz teraz w obecnej sytuacji również te czarne, ponieważ dzisiaj sport jest niestety silnie połączony z polityką. Jesteśmy z nich dumni, gdyż jedziemy do Kataru z oczywistym przesłaniem - skomentował dziennik „Ekstrabladet”.

 

Duńczycy wylosowani zostali w grupie D z Tunezją, Francją i Australią. W przypadku wyjścia z grupy następnym rywalem będzie pierwszy lub drugi zespół z grupy C, w której są Polska, Meksyk, Arabia Saudyjska i Argentyna.

MO, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie