Kenijski lekkoatleta Keneth Kiprop Renju zawieszony za doping

Inne
Kenijski lekkoatleta Keneth Kiprop Renju zawieszony za doping
fot. PAP
Lekkoatleta zawieszony za doping

Kenijski lekkoatleta Keneth Kiprop Renju, zwycięzca kwietniowego półmaratonu w Pradze, został zawieszony na pięć lat za naruszenie przepisów antydopingowych, poinformowała w piątek Jednostka ds. Uczciwości w Lekkoatletyce (AIU).

Organizacja zwróciła uwagę na dużą liczbę przypadków niedozwolonych praktyk stosowanych w ostatnim czasie przez biegaczy z Kenii.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje słynny trener siatkarski. Miał 76 lat

 

26-letni Keneth Kiprop Renju został zawieszony na pięć lat od 13 maja 2022 roku za stosowanie zabronionej substancji, metasteronu i jego metabolitów (steroidów) - napisała AIU w tweecie.

 

Renju wygrał półmaraton w Lille w kwietniu 2022 roku, a także półmaraton w Kopenhadze we wrześniu 2021 roku.

 

W październiku dwóch innych kenijskich sportowców, biegaczka długodystansowa Diana Chemtai Kipyokei, zwyciężczyni maratonu w Bostonie w 2021 roku oraz Betty Wilson Lempus, również zostały tymczasowo zawieszone za naruszenie przepisów antydopingowych.

 

Dwóch innych Kenijczyków oskarża się o manipulowanie dowodami i utrudnianie procedury, w szczególności za posługiwanie się fałszywymi dokumentami, po pozytywnym wyniku testu w 2021 roku.

 

Dwa wymienione zawieszenia miały miejsce zaledwie trzy dni po tym, jak ich rodak Mark Kangogo, zwycięzca tradycyjnego biegu Sierre-Zinal rozgrywanego w szwajcarskich górach, również wspomagał się niedozwolonymi środkami.

 

Od początku roku zawieszono ponad 20 sportowców z tego kraju. Kenia znajduje się w kategorii A na liście obserwacyjnej World Athletics i Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) prowadzonej od 2016 roku.

JŻ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie