Dominacja Jastrzębskiego Węgla! Projekt nie znalazł patentu na lidera PlusLigi

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali już dziewięć ligowych meczów w obecnym sezonie.

Projekt Warszawa przegrał z Jastrzębskim Węglem 1:3 w spotkaniu 9. kolejki PlusLigi. Gospodarze urwali rywalom seta, ale w pozostałych dominowali siatkarze z Jastrzębia-Zdroju. Podopieczni trenera Marcelo Mendeza z kompletem zwycięstw i punktów pozostają liderem tabeli.

Gospodarze rozpoczęli premierową partię od falstartu (0:6), a później też nie było lepiej. Przy stanie 1:9 trener Roberto Santilli wykorzystał już drugi czas, ale siatkarze Projektu nadal nie zaczęli grać. Po asie serwisowym Stephena Boyera różnica przekroczyła dziesięć oczek (3:14), później osiągnęła nawet piętnaście (5:20). Gospodarze zdołali przekroczyć barierę dziesięciu oczek, a wynik seta na 11:25 ustalił ich błąd serwisowy. Dominacja jastrzębian i przepaść w ataku (17%/61% skuteczności).

Druga odsłona to już zupełnie inna gra. Wyrównany początek, po którym przewagę zaczął budować skuteczniejszy w ataku Projekt. Po asie Artura Szalpuka odskoczył na dwa oczka, a gdy w kolejnej akcji skutecznie zaatakował Kevin Tillie, było 13:10. Gdy asa dołożył jeszcze Jakub Kowalczyk, gospodarze odskoczyli na pięć oczek (20:15). Zryw jastrzębian w końcówce nie przyniósł powodzenia. Gdy Boyer popisał się mocną zagrywką, było 23:21, ale Projekt dowiózł przewagę. ostatni punkt dała im przestrzelona zagrywka gości (25:22).

Na początku trzeciej partii minimalną przewagę uzyskali jastrzębianie (6:8). W środkowej części seta lider tabeli odskoczył na pięć oczek. Skuteczność w ataku była w tej partii po stronie jastrzębian, a gospodarze popełniali zbyt wiele błędów własnych (2–7 w całym secie). W końcówce spokojnie utrzymali punktowy dystans (21:25).

Świetnie dysponowany w tym spotkaniu Boyer popisał się na początku czwartego seta dwoma asami (2:6). Po udanym otwarciu, siatkarze Jastrzębskiego Węgla rozkręcali się z akcji na akcję, grając coraz bardziej swobodnie i popisując się efektownymi akcjami. W środkowej części seta mieli już wszystko pod kontrolą – po bloku Trevora Clevenota różnica wynosiła dziesięć oczek (8:18). Wygraną lidera przypieczętował skuteczny atak najlepszego zawodnika tego spotkania Boyera (16:25).

Najwięcej punktów: Artur Szalpuk (17), Niels Klapwijk (12), Kevin Tillie (10) – Projekt; Stephen Boyer (32), Trevor Clevenot (13), Tomasz Fornal (10) – Jastrzębski Węgiel. Wyraźna przewaga gości w ataku (43%/62% skuteczności) i dominacja w bloku (punktowe 1–10, wybloki 7–20). MVP: Stephen Boyer (23/30 = 74% skuteczności w ataku + 5 asów serwisowych + 4 bloki).

Projekt Warszawa – Jastrzębski Węgiel 1:3 (11:25, 25:22, 21:25, 16:25)

Projekt: Jurij Semeniuk, Jan Firlej, Kevin Tillie, Piotr Nowakowski, Linus Weber, Artur Szalpuk – Damian Wojtaszek (libero) oraz Dawid Pawlun, Mateusz Janikowski, Niels Klapwijk, Jakub Kowalczyk. Trener: Roberto Santilli
Jastrzębski Węgiel: Jakub Macyra, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Łukasz Wiśniewski, Stephen Boyer, Trevor Clevenot – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jan Hadrava, Eemi Tervaportti. Trener: Marcelo Mendez.

Wyniki meczów 9. kolejki PlusLigi:

2022-11-10: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Cerrad Enea Czarni Radom 3:2 (23:25, 31:29, 25:20, 23:25, 19:17)
2022-11-11: Trefl Gdańsk – LUK Lublin 3:0 (25:17, 25:19, 25:18)
2022-11-12: Asseco Resovia Rzeszów – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (26:24, 25:23, 23:25, 25:20)
2022-11-12: Projekt Warszawa – Jastrzębski Węgiel 1:3 (11:25, 25:22, 21:25, 16:25)
2022-11-13: Barkom Każany Lwów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2022-11-13: Cuprum Lubin – PGE Skra Bełchatów (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-11-13: PSG Stal Nysa – Aluron CMC Warta Zawiercie (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-11-14: BBTS Bielsko-Biała – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).