PŚ w łyżwiarstwie szybkim: Polska drużyna kobiet tuż za podium. Zwycięstwo Kanadyjek

Kanadyjki okazały się najlepsze w rywalizacji kobiet

Polska w biegu drużynowym kobiet zajęła czwarte miejsce w zawodach w Stavanger inaugurujących sezon Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Mistrz Europy Piotr Michalski był ósmy na 500 m.

W biegu drużynowym biało-czerwone, startujące w składzie: Karolina Bosiek, Magdalena Czyszczoń i Olga Kaczmarek, wygrały (3.06,312) swój wyścig z Amerykankami, obejmując prowadzenie. Ta ostatnia zastąpiła Natalię Czerwonkę, która niedawno zakończyła karierę. W kolejnym biegu, już w trakcie rywalizacji, z toru zeszły Norweżki. To oznaczało zajęcie przez Polki co najmniej czwartej lokaty. Tak też się stało. Biało-czerwone przegrały tylko z trzema ekipami, medalistami olimpijskimi z Pekinu - Kanadą (3.01,810), Holandią i Japonią.

Na dystansie 500 m w grupie A wystąpiła trójka Polaków. Najszybciej z nich pojechał aktualny mistrz Europy Michalski (35,322). Mistrz kraju Damian Żurek został sklasyfikowany na 11. pozycji (35,486), a Marek Kania (35,550) był 13. Gaweł Oficjalski (36,184) w grupie B zajął 19. miejsce.

W pierwszych zawodach sezonu na tym dystansie bezkonkurencyjny okazał się japoński sprinter Yuma Murakami - 34,708.

W gronie najlepszych zawodniczek na 1500 m na 15. pozycji uplasowała się mistrzyni Polski Karolina Bosiek - 2.01,555. Srebrna medalistka olimpijska z Pekinu Japonka Miho Takagi, legitymująca się najlepszym czasem w sezonie, potwierdziła formę. Jako jedyna w stawce uzyskała czas poniżej 1.57 (1.56,556).

Na tym dystansie w grupie B wystąpiły dwie biało-czerwone. Magdalena Czyszczoń była 18. (2.06,380), o dwie pozycje niżej sklasyfikowano Igę Wojtasik (2.07,556).

Jedynym reprezentantem Polski na 5000 m był Szymon Palka, który w grupie B zajął 15. miejsce (6.38,352). Zwyciężył otwierający listę zawodników z najlepszymi czasami sezonu Holender Patrick Roest - 6.20,561.

W niedzielę zakończenie zawodów w Stavanger.