Rajd Japonii: Thierry Neuville wygrał ostatnią rundę

Moto
Thierry Neuville wygrał ostatnią rundę rajdowych mistrzostw świata

Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1) wygrał Rajd Japonii, ostatnią rundę mistrzostw świata. Tytuł już wcześniej zapewnił sobie Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1), który w Japonii był 12.

Drugi ze stratą 1.11,1 był Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 Rally1), a trzeci Japończyk Takamoto Katsuta (Toyota Yaris Rally1) - strata 2.11,3.

W kategorii WRC2 w Japonii niespodziewanie triumfował kierowca z Luksemburga Gregoire Munster (Hyundai I20 Rally2), tytuł mistrza świata wywalczył Fin Emil Lindholm (Skoda Fabia Rally2 Evo), który w Japonii został sklasyfikowany na trzeciej pozycji.

Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2 Evo) w piątek pierwszego dnia rajdu miał poważny wypadek i wycofał się z rywalizacji. Polak ostatecznie wywalczył w mistrzostwach świata w swojej kategorii trzecią lokatę.

Czołową trójkę tej kategorii utworzyły załogi startujące w Skodach Fabiach Rally2 Evo, gdyż drugie miejsce zajął Norweg Andreas Mikkelsen wspierany także przez czeską markę.

W niedzielę zmieniła się aura, dwa ostatnie odcinki specjalne rozgrywane były w ulewie. Z czołówki opony deszczowe miał założone tylko Irlandczyk Craig Breen (Ford Puma Rally1) i to on był na tych próbach najszybszy. Rywale tracili do niego po 40-50 sekund, ale to nie zmieniło klasyfikacji generalnej, gdyż Breen nie liczył się w walce o podium.

Irlandczyk pierwszego dnia miał kraksę, nie ukończył etapu i później jechał już tylko treningowo w systemie super rally. O tym jaki wpływ na wyniki miał deszcz, najlepiej świadczy fakt, że drugie miejsce na ostatnim odcinku Asahi Kougen 2 (7,52 km), który był Power Stage zajął Włoch Mauro Miele (Skoda Fabia Rally2), dotychczas bardziej znany z motocrossu niż z rajdów.

Neuville odniósł drugie zwycięstwo w sezonie, po raz pierwszy był najszybszy w Rajdzie Grecji.

"To wspaniałe uczucie. To nie był łatwy rok, ale kończymy go zwycięstwem pokazując dobre tempo przez cały weekend. To świetny sposób na zakończenie sezonu" - powiedział na mecie Belg, trzeci w klasyfikacji sezonu 2022.