Armand Duplantis kojarzy się Szwedom nie tylko z tyczką, lecz też z... baseballem

Inne
Armand Duplantis kojarzy się Szwedom nie tylko z tyczką, lecz też z... baseballem
Fot. PAP
Armand Duplantis

Rekordzista świata w skoku o tyczce Armand Duplantis sprawił, że w Szwecji rośnie zainteresowanie również... baseballem. Do reprezentacji kraju dołączył bowiem jego starszy brat Antoine, posiadający również podwójne obywatelstwo szwedzkie i amerykańskie.

26-letni Antoine rozegrał już cztery mecze w drużynie narodowej w listopadzie na Wyspach Kanaryjskich i szykuje się z nią na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. Zauważył, że zainteresowanie tą dyscypliną znacznie wzrosło w Szwecji dzięki młodszemu bratu, który w tym kraju po swoich spektakularnych sukcesach jest już absolutnym celebrytą.

 

Selekcjoner baseballowej reprezentacji Rickard Reimer jest zachwycony Antoine'em. "To w końcu amerykański zawodowiec i gra na zupełnie innym poziomie niż pozostali zawodnicy. To wielkie wzmocnienie zwłaszcza na ME” - powiedział dziennikowi „Aftonbladet”.

 

ZOBACZ TAKŻE: Anthony "Rumble" Johnson nie żyje

 

Antoine z kolei namawia młodszego brata na grę w tej drużynie choćby sporadycznie.

 

„Armand uprawiał baseball, kiedy chodziliśmy do szkoły w Luizjanie i był tak dobry, że dzisiaj kiedy posiada znacznie lepsze warunki fizyczne mógłby bez większego problemu zostać członkiem naszej drużyny. Poświęcił się jednak tyczce, lecz nawet dzisiaj nie grając od kilku lat jest prawie tak dobry jak ja i już się zgodził na kilka treningów” - powiedział Antoine Duplantis szwedzkiej telewizji SVT.

 

Zdjęcia Antoine'a w stroju reprezentacji Szwecji obiegły amerykańskie media.

 

„Nic dziwnego. Ja dalej gram zawodowo w USA, a po sukcesach Armanda Amerykanie bardzo interesują się Szwecją i wszyscy bez przerwy pytają mnie, dlaczego wybraliśmy ten kraj. Dla mnie czapka baseballowa z trzema koronami jest naprawdę cool. To w końcu kraj naszej mamy” - powiedział „Aftonbladet”.

 

Trzeci brat, Andreas, uprawiał skok o tyczce, lecz teraz zajmuje się... modą. W szwedzkich magazynach kolorowych już pojawiły się spekulacje, że wykorzystując wizerunek braci i siłę szwedzkich marek designu, mody i muzyki wkrótce pojawi się w USA nowa marka „Duplantis” - i z pewnością osiągnie sukces.

 

Urodzony w USA 23-letni Armand Duplantis od 2015 roku reprezentuje Szwecję. Jest złotym medalistą tegorocznych MŚ w Eugene, gdzie ustanowił rekord świata wynikiem 6,21 m. Jest też mistrzem olimpijskim z Tokio.

 

W mistrzostwach Europy w Monachium zdobył złoty medal i obronił tytułu z Berlina (2018). Zdobył też złote medale w tegorocznych halowych MŚ w Belgradzie oraz halowych mistrzostwach Europy w Toruniu (2021).

 

Baseballowa reprezentacja Szwecji pierwszy międzynarodowy mecz rozegrała w 1952 roku. Było to pokazowe spotkanie z Finlandią podczas letnich igrzysk olimpijskich w 1952 roku w Helsinkach (4:9). W ME Szwecja zdobyła dwa brązowe medale - w 1981 i 1993 roku. Rozgrywki ligowe rozpoczęto w 1963 roku.

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie