PGNiG Superliga rozpoczyna testy VAR

Piłka ręczna
PGNiG Superliga rozpoczyna testy VAR
Fot. materiały prasowe
PGNiG Superliga rozpoczyna testy VAR

Piątkowy mecz Orlen Wisły Płock z Azotami-Puławy będzie pierwszym, w którym Superliga sprawdzi najnowsze rozwiązania technologii VAR (Video Assistant Referee). Obecnie zapis z kamer nie będzie miał jeszcze wpływu na wydarzenia na parkiecie. Materiał zostanie poddany analizie w celu stworzenia systemu i rozwiązań optymalnych do polskich warunków oraz oczekiwań kibiców.

VAR to technologia powtórek wideo, stosowana podczas niektórych wydarzeń sportowych. Pomaga ona sędziemu prowadzącemu spotkanie przy podejmowaniu kluczowych decyzji. Dzięki temu arbiter może powtórnie zweryfikować zdarzenie i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję, na przykład o faulu czy zdobytej bramce. Wideoweryfikację w piłce ręcznej stosowano m.in. podczas spotkań EHF Ligi Mistrzów oraz Mistrzostw Europy i Świata. Teraz czas na testy technologii na parkietach PGNiG Superligi.

 

ZOBACZ TAKŻE: ME piłkarek ręcznych: Dania uzupełniła grono półfinalistów


Władze Superligi sp. z o.o. i Związku Piłki Ręcznej w Polsce chcą przyjrzeć się działaniom różnych rozwiązań, tak by w najbliższej przyszłości zacząć je stosować w rozgrywkach.


- Wspólnie ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce od kilku lat wprowadzamy działania w kierunku podnoszenia jakości sędziowania w PGNiG Superlidze i PGNiG Superlidze Kobiet. W tym celu uruchomiliśmy m.in. cykl szkoleń dla sędziów i delegatów, oba przy bliskiej współpracy z ekspertami Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej. Z kolei jako spółka zarządzająca rozgrywkami, mocno stawiamy na wdrażanie rozwiązań opartych o nowe technologie. Obecnie zarówno same rozwiązania VAR są bardzo różne, jak i my dysponujemy innymi możliwościami do wdrożenia takiego systemu. Wynikają one m.in. z prowadzenia transmisji „na żywo” ze wszystkich meczów. W tym sezonie chcemy dokonać szczegółowych testów i analiz, tak by w najbliższej przyszłości móc rozpocząć stosowanie technologii VAR w trakcie rozrywek - mówi Piotr Należyty, Prezes Superligi sp. z o.o.


- Jako Związek Piłki Ręcznej w Polsce jesteśmy otwarci na rozwiązania oparte na nowych technologiach. Chcemy poznać możliwości proponowane przez dostawców istniejących na rynku, dążąc w przyszłości do skonfigurowania dedykowanego dla nas rozwiązania. Superliga sp. z o.o. przeprowadzi testy podczas kilku spotkań, by następnie poddać je analizie i wyciągnąć wnioski. Musimy mieć pewność, że system, który zaproponujemy zawodnikom, trenerom oraz przede wszystkim kibicom piłki ręcznej będzie w pełni funkcjonalny oraz czytelny. Oczywiście z uwzględnieniem wytycznych w tym zakresie ze strony EHF oraz IHF - dodaje Marek Janicki, Dyrektor Biura Związku Piłki Ręcznej w Polsce.


Testy wideoweryfikacji już w najbliższy piątek, 18 listopada w płockiej Orlen Arenie, podczas spotkania PGNiG Superligi, w którym naprzeciw siebie wystąpią Orlen Wisła Płock i Azoty-Puławy. Następne testy zaplanowane są w trakcie starcia Orlenu Wisły Płock z Łomżą Industrią Kielce, które odbędzie się 11 grudnia w Płocku. Kolejne planowane są w drugiej części sezonu 2022/2023.

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie