MŚ 2022: Francja - Australia. Mistrzowie świata udanie rozpoczęli obronę tytułu. Olivier Giroud dogonił legendę

Reprezentacja Francji

Francuzi nie pozostawili Australijczykom najmniejszych wątpliwości, pokonując ich aż 4:1 w meczu pierwszej kolejki mistrzostw świata. Dublet ustrzelił Olivier Giroud, wyrównując tym samym rekord 51 goli w narodowych barwach, który dzieli od teraz z Thierry'm Henry'm.

Od samego początku Francuzi próbowali narzucić rywalom swój sposób gry. Mistrzowie świata atakowali skrzydłami, szukając dośrodkowań na wysokiego Oliviera Girouda. Nie zdobyli jednak bramki, a zamiast tego dali się zaskoczyć kontratakiem Australijczyków. W 9. minucie Mathew Leckie zagrał płasko do Craiga Goodwina, a ten z bliska pokonał Hugo Llorisa.

Strata bramki podrażniła Francuzów, którzy konsekwentnie starali się o wyrównanie. Stało się ono faktem w 27. minucie, kiedy Adrien Rabiot głową wykończył centrę Theo Hernandeza. Kolejne trafienie było tylko kwestią czasu. W 32. minucie "Trójkolorowi" założyli wysoki pressing, dzięki któremu odebrali przeciwnikom piłkę tuż przed ich polem karnym. Akcję celnym strzałem wykończył Giroud i było już 2:1 dla obrońców tytułu.

W drugiej połowie Francuzi znów podkręcili tempo. W 68. minucie podwyższył Kylian Mbappe. Trzy minuty później bohaterem został natomiast Giroud. Doświadczony napastnik strzelił 51. gola w narodowych barwach, wyrównując tym samym rekord należący do Thierry'ego Henry'ego.

Przed czterema laty Francuzi również rozpoczęli mundial od zwycięstwa z Australią (wówczas było 2:1). Za kilka tygodni przekonamy się, czy był to dobry omen w kontekście obrony tytułu mistrzowskiego. Na razie "Trójkolorowi" wykonali w tym kierunku pierwszy, ważny krok.

Francja - Australia 4:1 (2:1)

Bramki: Rabiot 27, Giroud 32, 71, Mbappe 68 - Craig Goodwin 9

Francja: Hugo Lloris - Benjamin Pavard (89. Jules Kounde), Ibrahima Konate, Dayot Upamecano, Lucas Hernandez (13. Theo Hernandez) - Aurelien Tchouameni (77. Youssouf Fofana), Adrien Rabiot, Antoine Griezmann - Kylian Mbappe, Olivier Giroud (89. Marcus Thuram), Ousmane Dembele (77. Kingsley Coman)

Australia: Mathew Ryan - Nathaniel Atkinson (85. Milos Degenek), Harry Souttar, Kye Rowles, Aziz Behich - Aaron Mooy, Jackson Irvine (85. Keanu Baccus), Riley McGree (73. Awer Mabil), Craig Goodwin (74. Garang Kuol), Mathew Leckie - Mitchell Duke (56. Jason Cummings)

Żółte kartki: Duke, Irvine, Mooy