MŚ 2022: Nico i Inaki Williams, czyli dwóch braci, dwie reprezentacje, jeden klub

Piłka nożna
MŚ 2022: Nico i Inaki Williams, czyli dwóch braci, dwie reprezentacje, jeden klub
fot. PAP
Inaki Williams gra w reprezentacji Ghany.

Pochodząca z Ghany rodzina Williamsów napisała w katarskim mundialu kolejny rozdział piłkarskiej historii o braciach grających w dwóch różnych reprezentacjach. W środę Nico cieszył się z wysokiej wygranej Hiszpanii, a w czwartek Inaki smucił po porażce Ghany.

20-letni Nico dopiero w tym roku zadebiutował w reprezentacji Hiszpanii, a osiem lat starszy Inaki zdążył już zaliczyć trzy drużyny narodowe - zaczął od Hiszpanii, później zagrał w reprezentacji Kraju Basków, by dopiero latem tego roku zdecydować się na ostateczną zmianę barw.

 

Nico w środę pojawił się na boisku w drugiej połowie spotkania z Kostaryką, wygranego aż 7:0, i zaliczył debiut w mundialu w najwyższym w historii zwycięstwie Hiszpanii. 24 godziny później w jego ślady poszedł starszy brat, ale nie miał powodów do radości - Ghana uległa Portugalii 2:3. To był emocjonalny rollercoaster w ich rodzinnym domu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Brazylia drży o Neymara. "Musimy być ostrożni"

 

- Wiem, że obaj w równym stopniu czują się Hiszpanami, jak i Ghańczykami. Ale mają silne i dobre relacje z ojczyzną rodziców. Dlatego adaptacja Inakiego w naszym zespole była bezproblemowa, choć urodził się i wychował w Kraju Basków - powiedział trener Ghany Otto Addo.

 

- Być może dla niektórych jest to trudne do zrozumienia, ale myślę, że to naprawdę możliwe, aby szczerze i w jednakowym stopniu mieć w sercu dwa kraje - dodał Addo.

 

Obaj nie mieliby prawdopodobnie szansy wystąpić w mistrzostwach świata, gdyby prawie 30 lat temu ich rodzice nie zdecydowali się opuścić Ghany w poszukiwaniu lepszego życia.

 

Felix i Maria Williams nie przypuszczali zapewne, że będą mieć kiedyś dwóch synów grających w mundialu, i to w dwóch różnych reprezentacjach, gdy na początku lat 90. wędrowali boso przez pustynię i wspinali się na graniczne ogrodzenie, by dostać się do Hiszpanii. Maria była wtedy w ciąży z Inakim.

 

Osiedlili się w Bilbao i mieszkają tam do dziś, a obaj chłopcy wyrośli na piłkarzy i nadal grają razem w miejscowym Athletic, co ich historię z występami w różnych drużynach narodowych czyni jeszcze bardziej niesamowitą.

 

23 i 24 listopada przejdą do historii rodziny Williamów, podobnie jak... 23 i 24 września tego roku, kiedy najpierw Inaki zadebiutował w kadrze Ghany w meczu towarzyskim z Brazylią, a dzień później Nico po raz pierwszy założył narodowy trykot hiszpański w spotkaniu Ligi Narodów ze Szwajcarią.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie