PŚ w biegach: Staręga odpadł w półfinale. Wygrane Klaebo i Ribom w sprincie w Ruce

Norweg Johannes Hoesflot Klaebo wygrał w Ruce.

Maciej Staręga odpadając w półfinale został sklasyfikowany na 11. miejscu sprintu techniką klasyczną w fińskiej Ruce, który inaugurował cykl zawodów Pucharu Świata 2022/23 w biegach narciarskich. Najlepsi byli Norweg Johannes Hoesflot Klaebo i Szwedka Emma Ribom.

Staręga w eliminacjach miał 23. rezultat. W swoim ćwierćfinale zajął dopiero czwarte miejsce, ale wywalczył awans jako jeden z dwóch tzw. szczęśliwych przegranych. W biegu półfinałowym był szósty.

Klaebo, pięciokrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich, nie dał rywalom szans. Kolejne miejsca zajęli jego rodacy - Even Northug stracił 1,66 s, a Paal Golberg 1,94.

Eliminacje przebrnął także Kamil Bury. W ćwierćfinale zajął ostatnie miejsce i został sklasyfikowany na 30. pozycji.

W rywalizacji kobiet Ribom wyprzedziła Szwedkę Johannę Hagstroem o 0,91 s i Norweżkę Tiril Udnes Weng 0,93. Polki odpadły w eliminacjach. Monika Skinder była 41., a Izabela Marcisz 49.

Na sobotę w Ruce zaplanowano bieg indywidualny techniką klasyczną na 10 km, a na niedzielę na 20 km na dochodzenie techniką dowolną. Od tego sezonu kobiety i mężczyźni w PŚ rywalizują na tych samych dystansach.