Ruszył konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej dwóch obiektów Skry

Inne
Ruszył konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej dwóch obiektów Skry
fot. PAP
Stadion Skry w Warszawie.

Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny – te obiekty powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska, czyli dawnej Skry. Miasto ogłasza konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów – poinformował stołeczny ratusz.

– Po wielu latach batalii sądowej udało nam się odzyskać Skrę, ponad 20 ha przepięknych, historycznych terenów Warszawy. Prezydent Rafał Trzaskowski podjął decyzję, że przystępujemy do II etapu, który będzie wieńczyć prace, jakie zaplanowaliśmy na Skrze. Etap II to główny stadion lekkoatletyczny i hala sportowa wraz z otoczeniem. Bardzo się cieszę, że dzisiaj nadszedł ten dzień, kiedy możemy ogłosić konkurs architektoniczno-budowlany właśnie dla tego etapu. Sąd konkursowy pracuje już nad regulaminem, aby w przyszły piątek wysłać ogłoszenie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. Zwycięską koncepcję poznamy wiosną przyszłego roku – powiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Zobacz także: Nowe informacje w sprawie remontu PGE Narodowego. Do kiedy obiekt pozostanie zamknięty?

 

Konkurs obejmuje wykonanie koncepcji architektonicznej hali sportowej i głównego stadionu lekkoatletycznego w Ośrodku Wawelska, na terenie dawnej Skry. Jego rozstrzygnięcie zaplanowano na wiosnę 2023 roku.

 

Wielofunkcyjna hala sportowa ma przede wszystkim służyć zawodnikom oraz kibicom siatkówki i koszykówki. Będą mogły odbywać się tam mistrzostwa Polski w obu tych dyscyplinach. W budynku będzie też siedziba warszawskiego klubu – Legii Kosz.

 

Drugi obiekt, który jest objęty konkursem, to koncepcja stadionu lekkoatletycznego z salą treningową – powstanie on dokładnie w miejscu istniejącego obecnie stadionu RKS "Skra". Stadion będzie miał zadaszone trybuny, mieszczące ok. 25 tys. kibiców oraz ma umożliwiać realizację imprez lekkoatletycznych o randze mistrzowskiej.

 

Jak zaznaczył ratusz, w konkursie zwycięży koncepcja, która będzie najlepsza pod względem architektonicznym, urbanistycznym, ale i funkcjonalnym.

 

– Lata, kiedy odzyskiwaliśmy teren Skry, to były bardzo trudne lata. Jeszcze będąc w liceum trenowałam na Skrze i pamiętam jej świetność, czego do dzisiaj nie jestem w stanie zapomnieć. To było miejsce pełne życia. Nie mam wątpliwości, że taki obiekt położony na granicy trzech dzielnic Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia szczególnie dla warszawskiej młodzieży jest na wagę złota. Na szczęście wreszcie mamy Skrę i mam nadzieję, że stosunkowo szybko stanie się ona pięknym kompleksem, z którego będzie korzystała warszawska młodzież – powiedziała przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

 

– Wiadomość o Skrze jest bardzo dobra dla polskiej lekkoatletyki, szczególnie tej warszawskiej. Mam nadzieję, że kompleks będzie miał strategiczne znaczenie dla dyscyplin lekkoatletycznych. Cieszę się, że ta inwestycja po wielu perturbacjach wreszcie ruszyła – powiedział podczas konferencji prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski.

 

Ratusz już od kilku miesięcy pracuje nad pierwszym etapem modernizacji. Obejmie on w szczególności budowę stadionu treningowego wraz z zagospodarowaniem terenu, zapleczem i trybunami, strefę rzutów oraz boisko do rugby. W pozostałej części stanowiącej obszar ogólnodostępny, otwarty na Park Pole Mokotowskie, powstanie strefa parkowa i sportowa przeznaczona do rekreacyjnego uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych. W swoim założeniu kompleks sportowy ma być też zapleczem treningowym dla kolejnego etapu modernizacji ośrodka, jakim będzie budowa stadionu głównego.

 

Planowane prace budowlane powinny rozpocząć się w drugiej połowie 2023 r., zaraz po uzyskaniu potrzebnych pozwoleń. Wartość inwestycji to 52 mln zł brutto, które zostały zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej Warszawy.

 

Szansę na przywrócenie Skry mieszkańcom i sportowcom dał wyrok sądu apelacyjnego z 28 stycznia 2021 roku, który prawomocnie nakazał Stowarzyszeniu RKS "Skra" wydanie miastu zajmowanego przez ponad 40 lat terenu. Mimo pozytywnego dla Warszawy orzeczenia do odzyskania ponad 20 hektarów terenu wraz ze znajdującym się przy zbiegu ulic Wawelskiej oraz Żwirki i Wigury stadionem niezbędna była interwencja komornika, który przekazał klucze do kompleksu miastu, a następnie zarządzanie nieruchomością przejęła Aktywna Warszawa. Wyrok poprzedziły wieloletnie starania urzędników o przejęcie nieruchomości w sposób polubowny. Z uwagi na opór RKS "Skra" trwały one łącznie ponad 13 lat.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie