MŚ 2022: Francja - Dania. "Trójkolorowi" zapewnili sobie awans do fazy pucharowej

Francja pokonała Danię 2:1

Reprezentacja Francji jako pierwsza zapewniła sobie awans do 1/8 finału mistrzostw świata. "Trójkolorowi" po ekscytującym meczu pokonali 2:1 Duńczyków. Oba gole dla zespołu Didiera Deschampsa strzelił Kylian Mbappe. Spotkanie sędziował polski arbiter Szymon Marciniak.

W pierwszej połowie Francuzi mogli kilkukrotnie wyjść na prowadzenie. Jako pierwszy na listę strzelców mógł się wpisać Adrien Rabiot, ale jego strzał głową efektownie obronił Kasper Schmeichel. Najlepszą szansę podopieczni Didiera Deschampsa mieli w 40. minucie spotkania. Kylian Mbappe otrzymał od Ousmane'a Dembele podanie na przedpole. Gracz PSG był niepilnowany i miał mnóstwo miejsca, by oddać celny strzał. Piłka po jego uderzeniu poszybowała jednak wysoko nad poprzeczką.

Do przerwy utrzymał się bezbramkowy remis. Po zmianie stron nadal przeważali "Trójkolorowi". W 60. minucie kapitalną okazję do zdobycia bramki miał Antoine Griezmann. 31-latek świetnie przyjął górną piłkę, ale wyraźnie spudłował przy strzale z półwoleja. Minutę później było już jednak 1:0 dla reprezentacji Francji.

Theo Hernandez zagrał piłkę do wbiegającego w pole karne Mbappe. Ten ze spokojem pokonał Schmeichela i dał prowadzenie swojemu zespołowi. Francuzi cieszyli się z prowadzenia zaledwie siedem minut. Po centrze z rzutu rożnego Joachim Andersen zagrał do Andreasa Christensena. Obrońca Barcelony z bliskiej odległości skierował piłkę do siatki i doprowadził do wyrównania.

Bramka na 1:1 napędziła Duńczyków. W 73. minucie gry doskonałą szansę zmarnował Jesper Lindstrom. Futbolówkę po jego strzale instynktownie odbił Hugo Lloris. Kilkadziesiąt sekund potem po drugiej stronie boiska głową uderzał Aurelien Tchouameni, ale jego strzał wyblokował Joakim Maehle.

W 81. minucie gry szybki atak Duńczyków zakończył strzałem Martin Braithwaite. Piłka nieznacznie jednak minęła bramkę Llorisa. Pięć minut później padła bramka dla reprezentacji Francji. Griezmann posłał futbolówkę w pole karne. Dośrodkowanie zamknął Mbappe strzałem z bliskiej odległości i zdobył drugą bramkę w tym meczu.

Podopieczni Kaspra Hjumlanda szukali swoich szans w ataku pozycyjnym, ale defensywa "Trójkolorowych" funkcjonowała bez zarzutu. Piłkarze trenera Deschampsa odnieśli zwycięstwo, które dało im awans do 1/8 finału turnieju. Duńczycy o awans zagrają z Australijczykami. Matematyczne szanse na wyjście z grupy D wciąż ma również Tunezja.

Francja - Dania 2:1 (0:0)

Bramki: Mbappe 61, 86 - Christensen 68

Francja: Hugo Lloris - Jules Kounde, Raphael Varane (75. Ibrahima Konate), Dayot Upamecano, Theo Hernandez - Adrien Rabiot, Aurelien Tchouameni, Antoine Griezmann (90+2. Youssouf Fofana) - Ousmane Dembele (75. Kingsley Coman), Olivier Giroud (62. Marcus Thuram), Kylian Mbappe

Dania: Kasper Schmeichel - Joachim Andersen, Victor Nelsson, Andreas Christensen, Rasmus Kristensen (90+2. Alexander Bah) - Pierre-Emile Hojbjerg, Christian Eriksen, Joakim Maehle - Jesper Lindstroem (85. Christian Noergaard), Andreas Cornelius (46. Martin Braithwaite), Mikkel Damsgaard (73. Kasper Dolberg)

Żółte kartki: Kounde - Christensen, Cornelius

Sędzia: Szymon Marciniak (Polska). Widzów: 42 860.