Kamil Bortniczuk: Chcę uniknąć sytuacji, w której młodzi tenisiści byliby zakładnikami tego konfliktu

Tenis
Kamil Bortniczuk: Chcę uniknąć sytuacji, w której młodzi tenisiści byliby zakładnikami tego konfliktu
fot. PAP
Kamil Bortniczuk

- Chcę uniknąć sytuacji, w której przede wszystkim młodzi polscy tenisiści byliby zakładnikami tego konfliktu - powiedział we wtorek minister sportu Kamil Bortniczuk podczas briefingu prasowego dotyczącego byłego prezesa Polskiego Związku Tenisowego Mirosława Skrzypczyńskiego.

Według opublikowanego pod koniec października artykułu w Onecie Skrzypczyński miał stosować przemoc fizyczną i psychiczną wobec członków swojej rodziny oraz zawodniczek, które w przeszłości trenował.

 

Kolejne oskarżenia wobec Skrzypczyńskiego, w tym posłanki Lewicy Katarzyny Kotuli, poskutkowały jego rezygnacją w czwartek 24 listopada z funkcji prezesa PZT. Pozostał on jednak w zarządzie związku.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Podejmę inicjatywę, nadającą ministrowi sportu nadzór nad działalnością związków sportowych"

 

Posłanka zwróciła się do ministra sportu o zawieszenie Skrzypczyńskiego jako członka zarządu. Podczas wtorkowego briefingu prasowego Bortniczuk podkreślił jednak, że nie ma narzędzi, by zawiesić pojedynczych członków czy całe zarządy związków sportowych. Zaapelował natomiast do Skrzypczyńskiego, by sam zrezygnował z tej funkcji. Tuż po briefingu PZT wydał komunikat, w którym poinformował o rezygnacji Skrzypczyńskiego z członkostwa w zarządzie.

 

- Odbieramy sygnały opinii publicznej, która oczekuje, że minister sportu w takich sprawach powinien mieć jakieś narzędzia, by w takich sprawach oddziaływać na rzeczywistość. W związku z tym już jakiś czas temu zapowiedziałem, że przystąpimy do prac nad nowelizacją ustawy o sporcie, by dać lub poszerzyć uprawnienia nadzorcze ministra. Szczegóły zostaną przedstawione w środę podczas posiedzenia sejmowego - zapowiedział Bortniczuk.

 

- To nie jest ucieczka od odpowiedzialności, taki mamy system prawny - zaznaczył minister.

 

- Pojawiały się głosy, że może powinniśmy przestać finansować polski tenis, ale my nie mamy ku temu podstaw prawnych. Absolutnie chcę uniknąć sytuacji, w której przede wszystkim młodzi polscy tenisiści byliby zakładnikami tego konfliktu - dodał Bortniczuk.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie