MŚ 2022: Holandia - Katar. "Oranje" pokonali Katarczyków i wygrali grupę A

MŚ 2022: Holandia pokonała Katar i wygrała grupę A

Reprezentacja Holandii zwyciężyła rywalizację w grupie A. "Oranje" pokonali Katar 2:0 i uzbierali łącznie siedem punktów. Awans z drugiego miejsca do 1/8 finału wywalczył Senegal. Z kolei gospodarz mundialu Katar zakończył udział w turnieju z zerowym dorobkiem punktowym i tylko jednym strzelonym golem.

Od początku spotkania zauważalna była wyższa jakość piłkarska Holendrów. Na prowadzenie podopieczni Luisa van Gaala wyszli w 26. minucie gry. Davy Klassen zagrał do Cody'ego Gakpo, a ten znalazł sobie miejsce przed polem karnym i oddał precyzyjny strzał w róg bramki Meshaala Barshama.

Do końca pierwszej części gry niewiele się zmieniło. Na przerwę "Oranje" zeszli z jednobramkowym prowadzeniem.

Cztery minuty po zmianie stron było już 2:0. Frenkie de Jong wykorzystał zamieszanie w polu karnym i wbił futbolówkę do bramki z bliskiej odległości. Dla pomocnika Barcelony był to dopiero drugi gol w narodowych barwach w 48. występie.

Później tempo gry spadło nieco spadło. Katarczycy próbowali kilkukrotnie przedrzeć się pod bramkę Andriesa Nopperta, ale nie przynosiło to pożądanego efektu. W 68. minucie gry gracze trenera van Gaala po raz trzeci trafili do bramki. Tym razem bramkę zdobył Steven Berghuis. Po konsultacji z VAR sędzia jednak anulował gola. Wszystko przez zagranie ręką Gakpo.

W kolejnych minutach nie oglądaliśmy zbyt wielu sytuacji podbramkowych. Holandia spokojnie dowiozła korzystny wynik i zapewniła sobie pierwsze miejsce w grupie A. Z drugiej lokaty awans do 1/8 finału zapewnił sobie Senegal, który pokonał Ekwador. Natomiast Katar ukończył mundial z zerowym dorobkiem punktowym i jedną strzeloną bramką. To jeden z najsłabszych występów gospodarzy w historii mistrzostw świata.

Holandia - Katar 2:0 (1:0)

Bramki: Gakpo 26, De Jong 49

Holandia: Andries Noppert - Jurrien Timber, Virgil van Dijk, Nathan Ake - Denzel Dumfries, Marten de Roon (82. Teun Koopmeiners), Davy Klaassen (66. Steven Berghuis), Frenkie de Jong (86. Kenneth Taylor), Daley Blind - Cody Gakpo (82. Wout Weghorst), Memphis Depay (66. Vincent Janssen)

Katar: Meshaal Barsham - Ismail Mohamad (85. Musaab Khidir), Pedro Miguel, Boualem Khoukhi, Abdelkarim Hassan, Homam Ahmed - Hassan Al-Haydos (64. Ali Asad), Assim Madibo (64. Karim Boudiaf), Abdulaziz Hatem (85. Ahmed Alaaeldin) - Almoez Ali (64. Mohamed Muntari), Akram Afif