Giro d'Italia: Remco Evenepoel stanie na starcie

Remco Evenepoel

Mistrz świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego Belg Remco Evenepoel poinformował, że pojedzie w przyszłorocznym Giro d'Italia, a udział w Tour de France chce odłożyć na dalszą przyszłość.

- Chcę pojechać w Giro 2023. To będzie dla mnie coś specjalnego, start w tęczowej koszulce mistrza świata. Czekam na to z niecierpliwością - oświadczył Giro na krótkim nagraniu wideo, zamieszczonym w mediach społecznościowych.

22-letni Belg wygrał w tym roku swój pierwszy wielki tour - Vuelta a Espana. Kibice kolarstwa czekali na jego decyzję dotyczącą przyszłego sezonu: Giro d'Italia czy Tour de France?

Wybór padł na wyścig we Włoszech. Niewykluczone, że powodem są trzy etapy jazdy indywidualnej na czas (łączny dystans 70,6 km), co jest silną stroną Evenepoela. W Tour de France zaplanowano tylko jedną czasówkę (22 km).

- Wiem, że po moim sukcesie w Hiszpanii było wiele komentarzy osób, które chcą bardzo szybko zobaczyć mnie w Tour de France. Ale zachowuję spokój w stosunku do tych oczekiwań. Trzeba posuwać się do przodu krok po kroku - mówił Evenepoel w jednym z wywiadów w ubiegłym miesiącu.

Evenepoel jest jednym z najmłodszych mistrzów świata elity. W dorobku ma już mnóstwo sukcesów. W 2018 roku, gdy był juniorem i zdobył w wielkim stylu oba złote medale mistrzostw świata w Innsbrucku (w jeździe na czas i wyścigu), dziennikarze okrzyknęli go "Małym Kanibalem", porównując do legendy kolarstwa, jego rodaka Eddy'ego Merckxa, słynnego "Kanibala".

Co ciekawe, Evenepoel zaczął uprawiać kolarstwo dopiero w wieku... 17 lat. Wcześniej był piłkarzem. Zagrał cztery razy w reprezentacji Belgii do lat 14 i pięciokrotnie w drużynie narodowej U-15. Był związany z klubami Anderlecht Bruksela, PSV Eindhoven i przez cztery miesiące z KV Mechelen.

W tym roku Belg odniósł 15 zwycięstw. Oprócz triumfu we Vuelta a Espana, wiosną zwyciężył m.in. w prestiżowym klasyku Liege-Bastogne-Liege. W dorobku ma także zwycięstwo w Tour de Pologne w 2020 roku. Wygrał go po śmiałej ucieczce na etapie wokół Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie zdobył blisko dwie minuty przewagi nad rywalami.

Samotne ucieczki są jego specjalnością. Jako junior wywalczył mistrzostwo Europy w czeskim Zlinie po indywidualnej akcji, trwającej 100 km. Wyprzedził drugiego zawodnika o blisko 10 minut.

W ostatnią niedzielę września w mistrzostwach świata w australijskim Wollongong zaatakował ponad 20 km przed metą. Na podjeździe zostawił ostatniego towarzyszącego mu kolarza i powiększał przewagę, która na mecie wyniosła 2.21. To największa różnica w wyścigu o tęczową koszulkę od 1968 roku, gdy w Imoli triumfował Włoch Vittorio Adorni.