Rajd Dakar: Organizatorzy zaprezentowali trasę 45. edycji

Moto
Rajd Dakar: Organizatorzy zaprezentowali trasę 45. edycji
Fot. PAP
Jakub Przygoński wystartuje w 45. edycji Rajdu Dakar.

Trasa 45. edycji Rajdu Dakar, który po raz czwarty odbędzie się w Arabii Saudyjskiej w dniach 31 grudnia 2022 – 15 stycznia 2023, została zaprezentowana w czwartek przez organizatorów.

W prezentacji wzięli udział, na zaproszenie dyrektora wyścigu Davida Castery, kierowca samochodu Sebastien Loeb i motocyklista Adrien Van Beveren.

 

Dwóch pretendentów do pierwszego tytułu w tym rajdzie przekonało się, jakie czekają ich sportowe wyzwania i wyrażali swoje reakcje na trasę między dwoma morzami. Rywalizacja będzie trwała przez 15 dni. Całkowity dystans do pokonania wynosi 8549 km, z czego 4706 km to odcinki z pomiarem czasu. Na linii startu spodziewanych jest 365 pojazdów.

 

ZOBACZ TAKŻE: 60. Rajd Barbórka: W piątek i sobotę pożegnanie z sezonem

 

Wyścig rozpocznie się 10-kilometrowym prologiem 31 grudnia na plaży nad Morzem Czerwonym około 200 km od Dżuddy. Później na załogi czeka 14 etapów i jeden dzień odpoczynku (9 stycznia). Uczestnicy spędzą w sumie cztery dni na Ar-Rab al-Chali (Empty Quarter), największym obszarze pustyni piaszczystej na świecie. Meta została wyznaczona 15 stycznia po przeciwnej stronie Półwyspu Arabskiego, w mieście Ad-Dammam nad Zatoką Perską.

 

"To gigantyczny obszar, w którym królem jest piasek w swojej najbardziej majestatycznej formie. Na wydmach” – powiedział dyrektor rajdu na prezentacji w Paryżu.

 

Już w połowie tego roku organizatorzy ogłosili, że kolejny najbliższa edycja będzie znacznie bardziej wymagająca niż poprzednia. „Proszono nas o dłuższy i trudniejszy Dakar. Dakar z większą liczbą kilometrów, Dakar z większą liczbą wydm. Dokładnie taki będzie Dakar 2023” – powiedział Castera.

 

Podczas tournee po Arabii Saudyjskiej czołowi kierowcy będą starali się pokonać rywali dzięki swoim umiejętnościom jazdy na najszybszych odcinkach, ale także dzięki talentom nawigacyjnym i, jeszcze bardziej niż zwykle, zdolnościom do zaliczania ekstremalnych długodystansowych odcinków. Najtrudniejsze odcinki to 11. i 12., tworzący dwudniowy etap maratoński, bez możliwości korzystania z serwisu. Jest prawdopodobne, że przesądzi on o końcowych rozstrzygnięciach.

 

Francuz uprzedził uczestników, że "piasek z pewnością będzie dominującym składnikiem menu, którego deser serwowany będzie na plaży w mieście Ad-Dammam".

 

W Dakarze wystartuje kilkunastu Polaków, m.in. trzy załogi rodziny Goczałów w klasie lekkich pojazdów UTV, doświadczony Jakub Przygoński za kierownicą samochodu i rywalizujący quadem Kamil Wiśniewski. O nawiązanie walki z czołówką będą się starali motocykliści Maciej Giemza i Konrad Dąbrowski.

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie