MŚ 2022: Serbia - Szwajcaria. Grad goli! Szwajcaria gra dalej

Szwajcaria wygrała z Serbią

Szwajcaria po wyrównanym spotkaniu pokonała Serbię 3:2 w meczu ostatniej kolejki fazy grupowej. Zatem do 1/8 finału mistrzostw świata awansowała reprezentacja Szwajcarii. Natomiast narodowa drużyna Serbii pożegnała się z turniejem.

Serbowie mieli dobrą okazję do wyjścia na prowadzenia już na początku spotkania. Na strzał z dystansu zdecydował się Andrija Zivkovic. Po uderzenia 26-latka piłka odbiła się od słupka i trafiła pod nogi reprezentantów Serbii, jednak nie byli oni w stanie zmienić tej sytuacji na gola.

Wynik tego spotkania został otwarty w 20. minucie. Zamieszanie w polu karnym Serbów wykorzystał Xherdan Shaqiri. Zawodnik Chicago Fire dopadł do futbolówki i pewnie umieścił ją w bramce rywali. Na odpowiedź Serbów nie trzeba było długo czekać. W 26. minucie Dusan Tadic dośrodkował w "szesnastkę" a piłkę głową uderzył Aleksandar Mitrovic. Napastnik Fulham doprowadził do wyrównania.

Nie był to jednak ostatni gol przed przerwą. Następny na listę strzelców wpisał się Dusan Vlahovic. Klubowy kolega Arkadiusza Milika i Wojciecha Szczęsnego w 35. minucie strzałem na dalszy słupek dał swojej drużynie prowadzenie. Zawodnicy, których prowadzi Murat Yakin, zdołali ponownie wyrównać wynik przed przerwą. Silvan Widmer popisał się bardzo dobrym podaniem, po którym Breel Embolo musiał już tylko wpakować piłkę do pustej bramki. Przez to po ostatnim gwizdku w pierwszej połowie tablica wyników pokazywała dwie dwójki.

W drugiej połowie także nie zabrakło emocji. W 48. minucie na listę strzelców wpisał się Remo Freuler. Pomocnik mocnym uderzeniem zakończył świetnie skonstruowaną akcję Szwajcarów. Przy tym trafieniu asystował Ruben Vargas. Przed ostatnim gwizdkiem na boisku zawrzało. Między reprezentantami dwóch zespołów doszło do przepychanki. Dwukrotnie piłkarzy musiał uspokajać sędzia. Ostatecznie spotkanie zakończyło się zwycięstwem Szwajcarii 3:2.

Dzięki temu triumfowi Szwajcaria zapewniła sobie awans do 1/8 finału mistrzostw świata z drugiego miejsca w grupie. Wyżej od niej uplasowała się drużyna narodowa Brazylii. Z turniejem natomiast pożegnały się reprezentacje Serbii oraz Kamerunu.

Serbia - Szwajcaria 2:3 (2:2)

Bramki: Mitrovic 26, Vlahovic 35 - Shaqiri 20, Embolo 44, Freuler 48

Serbia: Vanja Milinkovic-Savic - Nikola Milenkovic, Milos Veljkovic (55. Nemanja Gudelj), Strahinja Pavlovic - Andrija Zivkovic (78. Nemanja Radonjic), Sergej Milinkovic-Savic (67. Nemanja Maksimovic), Sasa Lukic, Filip Kostic - Dusan Vlahovic (55. Luka Jovic), Dusan Tadic (78. Filip Duricic), Aleksandar Mitrovic

Szwajcaria: Gregor Kobel - Silvan Widmer, Manuel Akanji, Fabian Schaer, Ricardo Rodriguez - Djibril Sow (68. Edimilson Fernandes), Remo Freuler, Granit Xhaka - Xherdan Shaqiri (68. Denis Zakaria), Breel Embolo (90+6. Noah Okafor), Ruben Vargas (83. Christian Fassnacht)

Żółte kartki: S. Milinkovic-Savic, Pavlovic, Rajkovic (rezerwowy), Gudelj, Mitrovic, Milenkovic - Widmer, Vargas, Xhaka, Schaer