Alpejski PŚ: Aleksander Aamodt Kilde ponownie najlepszy w zjeździe

Aleksander Aamodt Kilde.

Aleksander Aamodt Kilde wygrał zjazd w Beaver Creek zaliczany do alpejskiego Pucharu Świata, drugą rywalizację w tej konkurencji w sezonie 2022/23. Norweg był także najlepszy w ubiegłym tygodniu w kanadyjskim Lake Louise. Polacy nie startowali.

Kilde triumfował w amerykańskim kurorcie także przed rokiem. Jego sobotni start był zagrożony, ponieważ 30-letni narciarz zmagał się ostatnio z przeziębieniem. Miał w tych zawodach trochę szczęścia, bo panowały zmienne warunki wietrzne, ale akurat jemu podmuchy nie przeszkodziły.

To 15. w karierze zwycięstwo w PŚ Kildego, który w ubiegłym sezonie triumfował w końcowych klasyfikacjach zjazdu oraz supergiganta.

Drugie miejsce - ze stratą zaledwie 0,06 s do Norwega - zajął broniący Kryształowej Kuli Szwajcar Marco Odermatt, który utrzymał pozycję lidera klasyfikacji generalnej cyklu. Trzeci był Kanadyjczyk James Crawford - 0,79 s straty do zwycięzcy.

Crawford stanął na podium zawodów PŚ po raz drugi, a w zjeździe dotychczas nigdy nie był sklasyfikowany wyżej niż na szóstym miejscu. Walkę o trzecie miejsce wygrał z Austriakiem Matthiasem Mayerem o 0,01 s.

Z wiatrem nie poradził sobie drugi w Lake Louise Austriak Daniel Hemetsberger, sklasyfikowany na 11. pozycji.

– Wiało znacznie bardziej, niż się spodziewałem. Próbowałem wszystkiego, ale nic nie pomagało – skomentował.

W Beaver Creek narciarze mieli rywalizować w zjeździe także w piątek, ale te zawody odwołano z powodu zbyt silnego wiatru i opadów śniegu. Na niedzielę planowany jest supergigant.