PGE Skra górą w hicie PlusLigi! Druga porażka Jastrzębskiego Węgla

Skra - Jastrzębski Węgiel 3:2.

PGE Skra Bełchatów wygrała z Jastrzębskim Węglem 3:2 w szlagierowym starciu 13. kolejki PlusLigi. W spotkaniu z powodu urazu nie mógł zagrać rozgrywający drużyny gości Benjamin Toniutti. Niepokonani do niedawna jastrzębianie ponieśli drugą ligową porażkę z rzędu.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli jastrzębian (0:4). Później gra na moment się wyrównała (7:7), ale w środkowej części seta goście odbudowali przewagę (13:16, 15:20). W końcówce spokojnie zmierzali po zwycięstwo, które przypieczętował błąd rywali w polu zagrywki (20:25). Właśnie błędy własne pogrążyły gospodarzy w tym secie, popełnili ich aż o dziewięć więcej od rywali (4–13).

Druga odsłona to już znacznie lepsza gra bełchatowian. Po wyrównanym początku uzyskali przewagę (12:8, 16:9). Przede wszystkim popełniali mniej błędów, niż w poprzedniej partii; byli też skuteczniejsi od rywali w ataku. W końcówce utrzymywali punktowy dystans, pewnie wygrywając 25:20.

Set numer trzy rozpoczął się od wyrównanej gry obu drużyn. Kluczowa dla jego losów okazała się punktowa seria jastrzębian od stanu 8:7 do 8:14, podczas której Jan Hadrava popisał się pięcioma asami serwisowymi! Bełchatowianie nie byli już w stanie przejąć inicjatywy i rywale spokojnie zmierzali po wygraną. Końcówka znów nie przyniosła większych emocji, a seta zamknął asem serwisowym Trevor Clevenot (17:25).

Czwarta odsłona była bardziej wyrównana od pozostałych. W środkowej części, po asie serwisowym Dicka Kooya, gospodarze prowadzili 14:11. Jastrzębianie szybko złapali kontakt (15:14), a gdy Hadrava zaatakował po bloku rywali, odrobili straty (19:19). Atakujący jastrzębian dołożył asa i było 19:21. Gospodarze wyrównali, ale siatkarze Jastrzębskiego Węgla mieli piłkę meczową po ataku blok-aut Hadravy (23:24). Mateusz Bieniek doprowadził do gry na przewagi, a wojnę nerwów wygrała PGE Skra. As Bieńka i błąd przyjezdnych w ataku rozstrzygnęły rywalizację (27:25).

Hit kolejki miał się więc rozstrzygnąć w tie-breaku. Lepiej rozpoczęli go gospodarze, którzy przy zmianie stron mieli trzy oczka zaliczki po przestrzelonej zagrywce rywali (8:5). Po chwili skutecznie zaatakował Kooy, Skra dołożyła punkt blokiem, Bieniek zaatakował ze środka i różnica wzrosła do sześciu punktów (11:5). Bełchatowianie nie wypuścili wygranej z rąk. Kooy wywalczył piłkę meczową (14:10), a Filippo Lanza zamknął spotkanie skutecznym atakiem w dziewiąty metr (15:11).

Skrót meczu PGE Skra - Jastrzębski Węgiel:

Najwięcej punktów: Mateusz Bieniek (19), Aleksandar Atanasijević (19), Dick Kooy (19), Filippo Lanza (12) – PGE Skra; Jan Hadrava (27), Trevor Clevenot (17), Tomasz Fornal (11) – Jastrzębski Węgiel. Goście lepiej punktowali zagrywką (4–12, 8 asów Hadravy!), ale nie dało im to wygranej. MVP: Mateusz Bieniek (17/22 = 77% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 1 blok).

PGE Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel 3:2 (20:25, 25:20, 17:25, 27:25, 15:11)

PGE Skra: Mateusz Bieniek, Aleksandar Atanasijević, Dick Kooy, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Filippo Lanza – Kacper Piechocki (libero) oraz Wiktor Musiał, Dawid Gunia, Mihajlo Mitić. Trener: Joel Banks.
Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Łukasz Wiśniewski, Stephen Boyer, Trevor Clevenot, Jakub Macyra, Eemi Tervaportti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jan Hadrava, Rafał Szymura. Trener: Marcelo Mendez.

Wyniki meczów 13. kolejki PlusLigi:

2022-12-01: Asseco Resovia Rzeszów – PSG Stal Nysa 3:0 (25:22, 25:18, 25:14)
2022-12-02: Projekt Warszawa – BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:20, 25:16, 25:15)
2022-12-03: PGE Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel 3:2 (20:25, 25:20, 17:25, 27:25, 15:11)
2022-12-03: MKS Ślepsk Malow Suwałki – LUK Lublin (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-12-03: Indykpol AZS Olsztyn – Cuprum Lubin (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport News)
2022-12-04: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cerrad Enea Czarni Radom (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2022-12-04: Barkom Każany Lwów – Aluron CMC Warta Zawiercie (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-12-05: Trefl Gdańsk – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).