PlusLiga: Pięć setów w starciu ZAKSY z Czarnymi. Obiecujący debiut trenera Pawła Woickiego

PlusLiga: Pięć setów w starciu  ZAKSY z Czarnymi. Obiecujący debiut trenera Pawła Woickiego
Paweł Woicki w meczu z ZAKSĄ zadebiutował w roli trenera siatkarzy Cerrad Enea Czarnych Radom.

W spotkaniu 13. kolejki PlusLigi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Cerrad Enea Czarnymi Radom 3:2. Obiecujący debiut w roli trenera siatkarzy z Radomia zaliczył Paweł Woicki.

Początek meczu toczył się przy przewadze gości, którzy po punktowym bloku odskoczyli na cztery oczka (5:9). W środkowej części radomianie utrzymywali przewagę. Po asie serwisowym Michała Ostrowskiego było 16:21. Dopiero wówczas ZAKSA ruszyła do odrabiania strat. Gospodarze wygrali sześć akcji z rzędu, wyrównali po asie Łukasza Kaczmarka, a chwilę później atak Adriana Staszewskiego dał im prowadzenie 22:21. Cztery kolejne punkty zdobyli jednak siatkarze Czarnych, którzy po skutecznym ataku Piotra Łukasika wygrali seta (22:25).

Druga odsłona od początku toczyła się przy przewadze kędzierzynian (5:2). Siatkarze ZAKSY byli skuteczniejsi w ataku, popełniali mniej błędów od rywali i spokojnie zmierzali po wygraną (15:10, 20:14). Radomianie próbowali jeszcze nawiązać walkę, po asie Pawła Rusina było 21:17, ale ZAKSA spokojnie utrzymała przewagę. W ostatniej akcji seta skutecznie zaatakował Bartłomiej Kluth (25:19).

Set numer trzy to efektowne otwarcie drużyny z Radomia (1:5), która w dalszej części kontynuowała dobrą grę i utrzymywała przewagę. ZAKSA nie była tak skuteczna w ofensywie, jak w poprzedniej partii, w efekcie długo nie mogła odrobić strat. Skuteczny atak Dmytro Paszyckiego dał wyrównanie na 16:16, końcówka przebiegła jednak po myśli radomian. Gospodarze zdołali obronić dwie piłki setowe, ale zepsuta zagrywka zakończyła rywalizację (23:25).

W czwartej odsłonie do dobrej gry wrócili kędzierzynianie, którzy znów skutecznie prezentowali się w ataku. W środkowej części seta uzyskali wyraźną przewagę (17:12), ale przeciwnicy próbowali jeszcze nawiązać walkę. Ryzykowali w polu zagrywki i po asie Damiana Schulza złapali kontakt (22:21). Kolejne akcje padły jednak łupem ZAKSY, a punktowy blok ustalił wynik na 25:21.

W tie-breaku od początku przeważali siatkarze ZAKSY, którzy mieli cztery oczka zaliczki przy zmianie stron (8:4). W dalszej części seta utrzymywali przewagę, dokładając punkty blokiem (12:7). Jeszcze asem odpowiedział Bartosz Firszt (12:9), ale Paszycki wywalczył piłkę meczową dla gospodarzy (14:9). Radomianie obronili się w dwóch akcjach, jednak w trzeciej Kaczmarek zakończył mecz skutecznym atakiem (15:11).

Skrót meczu ZAKSA - Czarni:

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (25), Adrian Staszewski (21), Dmytro Paszycki (12) – ZAKSA; Damian Schulz (25), Paweł Rusin (18), Piotr Łukasik (16), Bartłomiej Lemański (15) – Czarni. MVP: Marcin Janusz.

ZAKSA: Marcin Janusz, Adrian Staszewski, Tomasz Kalembka, Łukasz Kaczmarek, Wojciech Żaliński, Dmytro Pashytskyy – Erik Shoji (libero) oraz Przemysław Stępień, Bartłomiej Kluth, Aleksander Śliwka. Trener: Tuomas Sammelvuo.
Czarni: Michał Ostrowski, Wiktor Nowak, Damian Schulz, Bartłomiej Lemański, Paweł Rusin, Piotr Łukasik – Mateusz Masłowski (libero) oraz Daniel Gąsior, Bartosz Firszt. Trener: Paweł Woicki.

Wyniki meczów 13. kolejki PlusLigi:

2022-12-01: Asseco Resovia Rzeszów – PSG Stal Nysa 3:0 (25:22, 25:18, 25:14)
2022-12-02: Projekt Warszawa – BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:20, 25:16, 25:15)
2022-12-03: PGE Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel 3:2 (20:25, 25:20, 17:25, 27:25, 15:11)
2022-12-03: MKS Ślepsk Malow Suwałki – LUK Lublin 2:3 (25:22, 23:25, 17:25, 25:20, 10:15)
2022-12-03: Indykpol AZS Olsztyn – Cuprum Lubin 3:0 (26:24, 25:21, 25:16)
2022-12-04: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cerrad Enea Czarni Radom 3:2 (22:25, 25:19, 23:25, 25:21, 15:11)
2022-12-04: Barkom Każany Lwów – Aluron CMC Warta Zawiercie (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-12-05: Trefl Gdańsk – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).