Zmarł zwycięzca dwóch wyścigów Formuły 1 Patrick Tambay

Moto
Zmarł zwycięzca dwóch wyścigów Formuły 1 Patrick Tambay
fot. PAP
W wieku 73 lat zmarł po długiej chorobie były kierowca Formuły 1 Patrick Tambay. Francuz wygrał dwa wyścigi Grand Prix - jeden w 1982 roku, a drugi w 1983, oba w barwach Ferrari.

W wieku 73 lat zmarł po długiej chorobie były kierowca Formuły 1 Patrick Tambay. Francuz wygrał dwa wyścigi Grand Prix - jeden w 1982 roku, a drugi w 1983, oba w barwach Ferrari. Ścigał się również w ekipach McLaren i Renault.

Tambay zadebiutował w Formule 1 w 1977 roku w stajni Theodore. Rok później dołączył do McLarena, a w 1982 do Ferrari po śmierci Kanadyjczyka Gilles'a Villeneuve'a, startując u boku innego Francuza Didiera Pironiego.

 

Kilka tygodni później podczas kwalifikacji do Grand Prix Niemiec z kolei Pironi uległ groźnemu wypadkowi. Tambay wygrał ten wyścig, przywracając zrozpaczoną "Scuderię" na właściwe tory. Ukończył sezon na siódmym miejscu w klasyfikacji mistrzostw świata. W następnym roku triumfował w Grand Prix Włoch i był czwarty w klasyfikacji generalnej, ale mimo tych sukcesów przeszedł do Renault.

 

Później startował w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, a także w Rajdzie Dakar, który dwukrotnie ukończył na trzecim miejscu (1988, 1989).

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Podsumowanie roku 2021: Moto

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie