Arabia Saudyjska jedynym kandydatem do organizacji piłkarskiego Pucharu Azji 2027

Piłka nożna
Arabia Saudyjska jedynym kandydatem do organizacji piłkarskiego Pucharu Azji 2027
fot. PAP/EPA
Kibice Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska została jedynym kandydatem do organizacji Pucharu Azji 2027 po tym, jak federacja Indii wycofała swoją ofertę - poinformowała w poniedziałek Azjatycka Konfederacja Piłkarska (AFC).

Komitet wykonawczy AFC zakwalifikował oferty z Indii i Arabii Saudyjskiej w październiku zeszłego roku po tym, jak Katar wycofał się z aplikowania o organizację tego turnieju. Emirat znad Zatoki Perskiej otrzymał bowiem prawa gospodarza imprezy w edycji 2023 w miejsce Chin, które pierwotnie miały przeprowadzić mistrzostwa.

 

ZOBACZ TAKŻE: Chiny wycofały się z organizacji Pucharu Azji przez pandemię. Kto przejmie turniej?

 

Oferta federacji saudyjskiej (SAFF) będzie jedyną przedstawioną na kongresie AFC w lutym przyszłego roku w Bahrajnie.

 

Zorganizowanie turnieju dałoby kibicom tego kraju więcej powodów do świętowania, po pamiętnym zwycięstwie 2:1 nad Argentyną w fazie grupowej mundialu w Katarze. Po tym sukcesie król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud ogłosił dzień wolny od pracy, aby wszyscy obywatele mogli uczcić wygraną.

 

Jednym z grupowych rywali Saudyjczyków w tegorocznych MŚ była Polska, która zwyciężyła 2:0.

 

Federacja indyjska (AIFF) jako powód wycofania podała potrzebę skupienia się na „budowaniu podstaw właściwej struktury piłkarskiej”.

 

- Indie zawsze były wspaniałym i skutecznym gospodarzem dużych turniejów, co zostało obszernie zademonstrowane podczas niedawno zakończonych mistrzostw świata do lat 17 kobiet w piłce nożnej. Jednak koncentrujemy się na podstawowych celach wzmocnienia naszej piłki nożnej na każdym poziomie, od amatorów po rozwój młodzieży — powiedział prezes AIFF Kalyan Chaubey.

 

Arabia Saudyjska trzykrotnie zdobyła tytuł mistrza kontynentu, ale nigdy nie była gospodarzem turnieju. Na początku tego roku SAFF zgłosiła również zainteresowanie organizacją Pucharu Azji kobiet w 2026 roku.

psz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie