PlusLiga: Trefl pokonał GKS

Siatkarze Trefla wygrali z GKS.

W spotkaniu kończącym 13. kolejkę PlusLigi Trefl Gdańsk pokonał GKS Katowice 3:1. Premierową partię wygrali goście, ale w trzech kolejnych górą byli gdańszczanie.

Spotkanie dobrze rozpoczęli siatkarze Trefla, którzy po asie serwisowym Patryka Niemca prowadzili 4:1. Goście szybko odrobili straty (8:8), a później zaczęli przeważać (10:11, 17:20). Dobrze grali blokiem, byli skuteczniejsi w ataku i popełniali mniej błędów od gdańszczan. Jeszcze w końcówce Trefl miał kontakt (21:22), ale trzy kolejne akcje padły łupem ekipy z Katowic. Marcin Kania zamknął seta atakiem ze środka (21:25).

W drugim secie niemal od początku przewagę mieli siatkarze Trefla (8:5). Drużyna z Gdańska była skuteczniejsza od przeciwników w ataku, lepiej też prezentowała się w polu zagrywki. Gdy po skutecznym ataku Niemca gospodarze prowadzili 23:20, wydawało się, że pewnie wygrają tę partię. Goście doprowadzili jednak do rywalizacji na przewagi. Gdańszczanie zdołali wygrać wojnę nerwów, kończąc seta punktowym blokiem (27:25).

Trzecia odsłona, po wyrównanym początku (7:7), zaczęła się układać po myśli gospodarzy. W środkowej części seta siatkarze Trefla wypracowali już wyraźną zaliczkę (15:11, 20:15). W pewnym momencie prowadzili już 23:17 i zamiast domknąć seta, oddali inicjatywę rywalom. W polu zagrywki pojawił się Jakub Jarosz i różnica zmalała do trzech oczek (23:20). Później asa dołożył Gonzalo Quiroga, skutecznie zaatakował Tomas Rousseaux i zrobiło się 24:23. Kolejna akcja była bardzo nerwowa, ale Bartłomiej Bołądź szczęśliwie przebił piłkę na stronę rywali (25:23).

Kolejna partia miała wyrównany przebieg, a wynik długo oscylował wokół remisu (8:8, 14:14). Gdy siatkarze z Katowic odskoczyli na dwa oczka (16:18), dwoma asami odpowiedział Niemiec i było 19:18. Końcówka to walka punkt za punkt przy przewadze gospodarzy. Piłkę meczową wywalczył Bołądź (24:22). Po chwili gospodarze zepsuli zagrywkę, ale w kluczowym momencie atakujący Trefla znów stanął na wysokości zadania (25:23).

Skrót meczu Trefl - GKS:

Najwięcej punktów: Bartłomiej Bołądź (29), Mikołaj Sawicki (15), Patryk Niemiec (10) – Trefl; Jakub Jarosz (17), Marcin Kania (10) – GKS. Gospodarze skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali zagrywką (7–2). MVP: Bartłomiej Bołądź (27/42 = 64% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe).

Trefl Gdańsk – GKS Katowice 3:1 (21:25, 27:25, 25:23, 25:23)

Trefl: Jan Franchi Martínez, Patryk Niemiec, Bartłomiej Bołądź, Mikołaj Sawicki, Karol Urbanowicz, Lukas Kampa – Luke Perry (libero) oraz Jakub Czerwiński, Mariusz Wlazły. Trener: Igor Juricić.
GKS: Marcin Kania, Georgi Seganow, Jakub Szymański, Piotr Hain, Jakub Jarosz, Gonzalo Quiroga – Bartosz Mariański (libero) oraz Wiktor Mielczarek, Damian Domagała, Tomas Rousseaux, Dawid Ogórek (libero), Sebastian Adamczyk. Trener: Grzegorz Słaby.

Wyniki meczów 13. kolejki PlusLigi:

2022-12-01: Asseco Resovia Rzeszów – PSG Stal Nysa 3:0 (25:22, 25:18, 25:14)
2022-12-02: Projekt Warszawa – BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:20, 25:16, 25:15)
2022-12-03: PGE Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel 3:2 (20:25, 25:20, 17:25, 27:25, 15:11)
2022-12-03: MKS Ślepsk Malow Suwałki – LUK Lublin 2:3 (25:22, 23:25, 17:25, 25:20, 10:15)
2022-12-03: Indykpol AZS Olsztyn – Cuprum Lubin 3:0 (26:24, 25:21, 25:16)
2022-12-04: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cerrad Enea Czarni Radom 3:2 (22:25, 25:19, 23:25, 25:21, 15:11)
2022-12-04: Barkom Każany Lwów – Aluron CMC Warta Zawiercie 0:3 (20:25, 20:25, 23:25)
2022-12-05: Trefl Gdańsk – GKS Katowice 3:1 (21:25, 27:25, 25:23, 25:23)