Zacięty mecz w Ergo Arenie! Tie-break rozstrzygnął starcie Trefla z Asseco Resovią

Trefl - Resovia 2:3.

W spotkaniu kończącym 14. kolejkę PlusLigi Trefl Gdańsk przegrał z Asseco Resovią 2:3. Po raz 500. w meczu ekstraklasy siatkarzy zagrał Mariusz Wlazły.

Siatkarze Trefla dobrze rozpoczęli to spotkanie i uzyskali przewagę na początku pierwszego seta (10:6). Siatkarze z Rzeszowa zdołali odrobić straty – po punktowym bloku było 12:12. Ważna dla losów seta okazała się seria czterech wygranych akcji gospodarzy (17:13), którzy później nie oddali już prowadzenia. Lepiej od rywali punktowali blokiem (5–2) i zagrywką (3–1) i zdołali utrzymać przewagę. Seta efektownie, bo asem serwisowym zakończył Mikołaj Sawicki (25:20).

W drugim secie oglądaliśmy wyrównaną walkę obu drużyn. Wynik oscylował wokół remisu i żadna ze stron długo nie była w stanie zbudować znaczącej przewagi. W końcówce inicjatywę przejęła Asseco Resovia, która w porównaniu z poprzednim setem poprawiła skuteczność w ataku. Dwa ataki Macieja Muzaja, później kolejny Thibault Rossarda i goście mieli piłkę setową (19:24). Gdańszczanie zdołali obronić się w czterech kolejnych akcjach, ale atak Muzaja zamknął seta (23:25).

Wydarzeniem tej partii było wejście na boisko Mariusza Wlazłego. Siatkarz Trefla rozegrał swój 500. mecz w PlusLidze.

Trzecia odsłona toczyła się przy przewadze gdańszczan (9:5, 14:10). Rzeszowianie w końcówce odrobili straty – Torey DeFalco atakiem blok-aut wyrównał na 20:20. W kluczowych akcjach błysnął jednak Jan Franchi Martinez, który skończył dwa ataki. Wynik na 25:23 ustalił zepsuty serwis gości.

Set numer cztery to dobre otwarcie Trefla (3:0), szybko jednak ton wydarzeniom na boisku zaczęli nadawać siatkarze z Rzeszowa. W środkowej części goście wypracowali sobie solidną zaliczkę (10:15, 14:20) i kontrolowali sytuację w końcówce. Dwa ostatnie słowa należały do Muzaja, który najpierw popisał się skutecznym atakiem, a po chwili asem serwisowym (19:25).

Zwycięzcę spotkania miał więc wyłonić tie-break. W nim oglądaliśmy zaciętą rywalizację obu ekip. Po punktowym bloku gospodarze mieli minimalną zaliczkę przy zmianie stron (8:7). W końcówce przewagę uzyskała Asseco Resovia (10:12), a gdańszczanie odrobili straty (12:12). Skuteczny atak Jana Kozamernika i blok Jakuba Buckiego wyprowadziły gości na piłkę meczową (12:14). Jeszcze odpowiedział Karol Urbanowicz, ale w kolejnej akcji Torey DeFalco obił blok rywali (13:15).

Skrót meczu Trefl - Asseco Resovia:

Najwięcej punktów: Jan Franchi Martínez (15), Bartłomiej Bołądź (15), Karol Urbanowicz (13) – Trefl; Torey DeFalco (21), Maciej Muzaj (20), Jakub Kochanowski (10) – Asseco Resovia. Mariusz Wlazły w swym 500. meczu w PlusLidze wywalczył 9 punktów. MVP: Maciej Muzaj (19/36 = 53% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy).

Z powodu awarii systemu challenge w spotkaniu nie była możliwa weryfikacja wideo. Skorzystano z usług arbitrów liniowych.

Trefl Gdańsk – Asseco Resovia 2:3 (25:20, 23:25, 25:23, 19:25, 13:15)

Trefl: Jan Franchi Martínez, Patryk Niemiec, Bartłomiej Bołądź, Mikołaj Sawicki, Karol Urbanowicz, Lukas Kampa – Luke Perry (libero) oraz Mariusz Wlazły, Kamil Droszyński, Aliaksei Nasevich. Trener: Igor Juricić.
Asseco Resovia: Jakub Kochanowski, Maciej Muzaj, Klemen Čebulj, Jan Kozamernik, Fabian Drzyzga, Torey DeFalco – Paweł Zatorski (libero) oraz Michał Kędzierski, Jakub Bucki, Thibault Rossard. Trener: Giampaolo Medei.

Wyniki meczów 14. kolejki PlusLigi:

2022-12-06: PSG Stal Nysa – Projekt Warszawa 1:3 (25:18, 21:25, 15:25, 20:25)
2022-12-06: Aluron CMC Warta Zawiercie – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (25:13, 25:14, 25:19)
2022-12-06: Jastrzębski Węgiel – Cerrad Enea Czarni Radom 3:0 (25:23, 25:18, 25:20)
2022-12-07: Indykpol AZS Olsztyn – PGE Skra Bełchatów 3:1 (22:25, 25:15, 27:25, 27:25)
2022-12-07: LUK Lublin – Cuprum Lubin 3:0 (25:20, 25:17, 25:23)
2022-12-07: BBTS Bielsko-Biała – Barkom Każany Lwów 0:3 (21:25, 31:33, 16:25)
2022-12-08: GKS Katowice – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (31:29, 14:25, 21:25, 19:25)
2022-12-08: Trefl Gdańsk – Asseco Resovia Rzeszów 2:3 (25:20, 23:25, 25:23, 19:25, 13:15).