PŚ w short tracku w Ałmatach. Transmisje w Polsacie Sport News

Zimowe
PŚ w short tracku w Ałmatach. Transmisje w Polsacie Sport News
fot. Cyfrasport
PŚ w short tracku w Ałmatach. Transmisje w Polsacie Sport News

W sobotę i niedzielę w Ałmatach zostaną rozegrane trzecie w tym sezonie zawody Pucharu Świata w short tracku. W piątkowych kwalifikacjach bardzo dobrze zaprezentowali się reprezentanci Polski na czele z liderką naszej kadry - Natalią Maliszewską. Transmisje z zawodów w Kazachstanie na żywo w Polsacie Sport News.

W obecnym sezonie Pucharu Świata na krótkim torze Natalia Maliszewska na swoim koronnym dystansie 500 metrów dwukrotnie była druga w Montrealu oraz w Salt Lake City. - Cieszę się z tego wyniku. Jestem szybka, a moja forma dopiero się rozkręca – podkreślała reprezentantka Juvenii Białystok. Faktycznie z każdym wyścigiem czasy przez nią osiągane były coraz lepsze. - W tym sezonie potrzebowałem zmiany w przygotowaniach. Sezon poolimpijski jest najlepszy do próbowania nowych rzeczy i łapania oddechu. Po przedstawieniu planu działania trenerom i związkowi doszliśmy do porozumienia. Wybór padł na Kazachstan, w którym spędziłam trzy miesiące – mówi Natalia Maliszewska.

 

Właśnie w Ałmatach zaplanowano rozegranie trzecich i czwartych w tym sezonie zawodów Pucharu Świata (kolejne odbędą się w następny weekend). Dla naszej kadry „podwójne” zawody w Kazachstanie będą próbą generalną przed Mistrzostwami Europy, których w połowie stycznia gospodarzem będzie Gdańsk.

 

- Naszym celem będzie sprawdzenie formy i umiejętności zawodników, którzy są gotowi do podjęcia tych wyzwań. Teraz głównym celem będzie wykorzystanie tego potencjału najlepiej, jak potrafią. W trakcie zawodów tak wysokiej rangi dużą rolę stanowi podejście mentalne zawodnika do startu, opanowanie stresu i emocji oraz uzyskanie optymalnego poziomu mobilizacji i motywacji. Wiemy doskonale, że wiele czynników musi się zgrać, aby odnieść sukces – mówi trenerka naszej kadry, Urszula Kamińska.

Obiecujący początek Biało-Czerwonych

W ten weekend – poza startami na 1000 i 500 metrów – czeka nas tym razem dwa razy rywalizacja na dystansie 1500 metrów. Do tego zmagania w konkurencji sztafet mieszanych oraz sztafet kobiet i mężczyzn. Piątkowe kwalifikacje w Ałmatach były bardzo udane dla naszej reprezentacji.

 

Do sobotnich ćwierćfinałów na 1000 metrów awansowały Kamila Stormowska, Natalia Maliszewska i Łukasz Kuczyński, a w repasażach o awans powalczą jeszcze Nikola Mazur, Neithan Thomas i Paweł Adamski.

 

Pierwszego dnia rywalizacji na 1500 metrów awans do półfinału zapewniła sobie Hanna Sokołowska, a swoich szans w repasażach będą szukali Gabriela Topolska, Diane Sellier, Mateusz Mikołajuk i Michał Niewiński.

 

- Podchodzę do zawodów na chłodno i traktuje je jako sprawdzian moich umiejętności. Nie stawiam sobie jakiegoś celu minimum. Mam za to świadomość mojej dyspozycji i liczę na dobre ściganie o najwyższe pozycje w ważnych biegach – mówi przed startem Michał Niewiński.

Do trzech razy sztuka

W piątek rozegrano również biegi eliminacyjne sztafet. W ćwierćfinale sztafet mieszanych Polacy rywalizujący w składzie Łukasz Kuczyński, Natalia Maliszewska, Michał Niewiński, Gabriela Topolska, czasem 2.39,499 poprawili o 0,304 sekundy rekord kraju z poprzedniego Pucharu Świata w Salt Lake City. Niestety, w swoim wyścigu nasza sztafeta zajęła trzecie miejsce, które nie było premiowane awansem do półfinału. Do drugich Włochów straciliśmy 0,216 sekundy. Polacy mogą mówić o ogromnym pechu, bo rezultat przez nich osiągnięty był trzecim wynikiem ćwierćfinałów, ale to nie wystarczyło nam do awansu.

 

Trzeci wynik ćwierćfinału osiągnęła również nasza męska sztafeta, ale niestety ten wynik także nie dał nam awansu do półfinału. W swoim wyścigu Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński, Diane Sellier i Neithan Thomas osiągnęli czas 6.52,361. Ten wynik dał im trzecie miejsce za Holendrami i Węgrami, do których straciliśmy zaledwie 0,128 sekundy w rywalizacji na dystansie 5000 metrów.

 

Kolejny awans do półfinału zapewniły sobie reprezentantki Polski. Natalia Maliszewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska i Gabriela Topolska z czasem 4.17,540 były drugie za Holenderkami i pewnie awansowały do sobotnich półfinałów, podobnie jak i w poprzednich dwóch startach. W Montrealu nasze łyżwiarki wygrały Finał B (zajmując piąte miejsce), a w Salt Lake City uplasowały się na ósmym miejscu. Czy w myśl zasady do trzech razy sztuka, tym razem uda im się w Ałmatach awansować do Finału A? - Tego im życzę! Dążymy do tego, pracując po siedem godzin dziennie każdego dnia – podkreśla trenerka Urszula Kamińska.

 

W niedzielnych zawodach indywidualnie zostaną rozegrane wyścigi na 500 metrów i drugi raz na 1500 metrów oraz finały sztafet żeńskiej i męskiej. Na najkrótszym dystansie zobaczymy w ćwierćfinale aż pięciu z sześciu startujących reprezentantów Polski. Bezpośredni awans uzyskały Kamila Stormowska, Natalia Maliszewska, Nikola Mazur oraz Diane Sellier i Łukasz Kuczyński, a przy odrobinie szczęścia w repesażach do ćwierćfinału może awansować ostatni z naszych reprezentantów startujących na tym dystansie - Michał Niewiński. – Będę chciał pokazać to co wcześniej wypracowałem i w jakiej dyspozycji jestem – deklaruje Niewiński.

 

Drugiego dnia rywalizacji na 1500 metrów awans do półfinału zapewniła już sobie Gabriela Topolska, a szansę przez start repasażach mają jeszcze Hanna Sokołowska oraz Mateusz Mikołajuk, Neithan Thomas i Paweł Adamski.

Skład reprezentacji Polski na zawody PŚ w Ałmatach:

Kobiety: Natalia Maliszewska, Gabriela Topolska, Hanna Sokołowska (wszystkie Juvenia Białystok), Nikola Mazur, Kamila Stormowska (obie GKS Stoczniowiec Gdańsk).


Mężczyźni: Diane Sellier i Neithan Thomas (obaj Stoczniowiec Gdańsk), Michał Niewiński, Łukasz Kuczyński, Paweł Adamski, Mateusz Mikołajuk (wszyscy Juvenia Białystok).


Trenerzy: Gregory Durand i Urszula Kamińska.

Plan transmisji zawodów Pucharu Świata w short tracku. Transmisje na żywo w Polsacie Sport News.

Sobota (10 grudnia):

 

Godz. 09:02 - ćwierćfinały 1000 metrów kobiet i mężczyzn (z udziałem Kamili Stormowskiej, Natalii Maliszewskiej i Łukasza Kuczyńskiego, a w repesażach o awans powalczą Nikola Mazur, Neithan Thomas i Paweł Adamski)
Godz. 09:47 - półfinały 1500 metrów kobiet i mężczyzn (z udziałem Hanny Sokołowskiej, a w repesażach powalczą Gabriela Topolska, Diane Sellier, Michał Niewiński i Mateusz Mikołajuk)
Godz. 10:23 - półfinały 1000 metrów kobiet i mężczyzn
Godz. 10:57 - finały 1500 metrów kobiet i mężczyzn
Godz. 11:37 - finały 1000 metrów kobiet i mężczyzn
Godz. 12:12 - finały sztafety mieszanej
Godz. 12:45 - półfinały sztafet kobiet i mężczyzn (z udziałem Polek)

 

Niedziela (11 grudnia):

 

Godz. 09:02 - ćwierćfinały 500 metrów kobiet i mężczyzn (z udziałem Kamili Stormowskiej, Natalii Maliszewskiej, Nikoli Mazur, Diane Selliera i Łukasza Kuczyńskiego, a w repesażach powalczy Michał Niewiński)
Godz. 09:40 - półfinały 1500 metrów kobiet i mężczyzn (z udziałem Gabrieli Topolskiej, a w repesażach powalczą Hanna Sokołowska, Mateusz Mikołajuk, Neithan Thomas i Paweł Adamski)
Godz. 10:16 - półfinały 500 metrów kobiet i mężczyzn
Godz. 10:47 - finały 1500 metrów kobiet i mężczyzn
Godz. 11:27 - finały 500 metrów kobiet i mężczyzn
Godz. 12:12 - finały sztafet kobiet i mężczyzn

Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie