Najlepiej zarabiającym norweskim sportowcem jest... 60-letni żeglarz

Inne
Najlepiej zarabiającym norweskim sportowcem jest... 60-letni żeglarz
fot. PAP
Najlepiej zarabiającym norweskim sportowcem jest... 60-letni żeglarz

Według list podatkowych za rok 2021, ogłoszonych w tym tygodniu przez norweski urząd skarbowy, najlepiej zarabiającym sportowcem tego kraju był 11-krotny mistrz świata w żeglarstwie - 60-letni Kristian Nergaard, którego dochód wyniósł sześć milionów euro.

Drugie miejsce na liście zajął arcymistrz szachowy Magnus Carlsen z zarobkami w wysokości 1,8 mln euro. Trzecim najlepiej zarabiającym, z takim samych dochodem jak Carlsen, okazał się rekordzista świata i mistrz olimpijski w biegu na 400 metrów przez płotki Karsten Warholm. Druga gwiazda norweskiej lekkoatletyki, mistrz olimpijski na 1500 m i mistrz świata na 5000 m, Jakob Ingebrigtsen zarobił natomiast 380 tysięcy euro. Dochody młociarza Eivinda Henriksena, srebrnego medalisty olimpijskiego z Tokio, wyniosły z kolei 43 tysiące euro.

 

ZOBACZ TAKŻE: ME w klasie ILCA: Agata Barwińska awansowała na drugie miejsce w Hyeres 

 

W obliczeniach nie są brani pod uwagę najlepsi piłkarze, jak napastnik Manchester City Erling Haaland, ponieważ mieszkają za granicą, a lista urzędu skarbowego obejmuje tylko osoby zameldowane w Norwegii.

 

I tak kolarz Alexander Kristoff zarobił 10,7 miliona euro, biathlonista Johannes Boe - 9,7 miliona, a czterokrotny mistrz świata i wicemistrz olimpijski w kombinacji norweskiej Jarl Magnus Riiber - 3,8 miliona.

 

Jak wytłumaczył dziennik finansowy „Finasavisen”, różnica zarobków Warholma i Ingebrigtsena nie wynika z wyników, ponieważ premie startowe są podobne, lecz z prywatnych kontraktów sponsorskich i reklamowych, a także działalności gospodarczej. Podobnie jest w innych dyscyplinach.

 

Nergaard, mimo że jest aktywnym żeglarzem, zarabia głównie na imporcie... bananów, a jego majątek wyceniony został na 22 miliony euro. Natomiast Henriksen pracuje w porcie w Oslo.

 

Przykładem „business woman” i najbogatszej norweskiej sportsmenki jest z kolei 14-krotna mistrzyni świata i czterokrotna mistrzyni olimpijska, biegaczka narciarska Therese Johaug, która zakończyła karierę w marcu br. i w poprzednim sezonie zarobiła 4,4 mln euro - nie tylko na startach, lecz także poprzez swoje firmy.

 

Dla porównania dochody najlepszego norweskiego biegacza narciarskiego, pięciokrotnego mistrza olimpijskiego Johannesa Klaebo, który żyje tylko ze sportu, wyniosły w tym samym czasie 1,6 mln euro.

psz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie