PŚ w szermierce: 13. miejsce Bielca w Vancouver

Maciej Bielec spisał się najlepiej z reprezentantów Polski zajmując 13. miejsce w zawodach Pucharu Świata w szpadzie w kanadyjskim Vancouver. Zwyciężyli Włoszka Giulia Rizzi i Węgier Gergely Siklosi.

Bielec (AZS Wratislavia Wrocław) był jedynym z Polaków, który przebił się do zasadniczej części zmagań z udziałem 64 zawodników. W pierwszej rundzie wygrał z Włochem Giacomo Paolini 15:12, w 1/16 finału pokonał Hiszpana Manuela Barguesa 15:5, a w pojedynku o ćwierćfinał przegrał z Ukraińcem Wołodymirem Stankiewiczem 11:15.

W finale Siklosi, wicemistrz olimpijski z Tokio, wygrał z prowadzącym w rankingu szpadzistów byłym mistrzem świata i czterokrotnym mistrzem Europy Francuzem Yannickiem Borelem 15:12. To drugie w karierze pucharowe zwycięstwo 25-letniego Węgra.

Wśród kobiet w czołowej "64" były trzy biało-czerwone. Najwyżej dotarła Magdalena Pawłowska (AZS AWF Warszawa), która w gronie 192 startujących zajęła 30. lokatę. Zaczęła od wygranej z Rumunką Alexandrą Predescu 15:12, ale w kolejnej rundzie uległa reprezentantce Ukrainy Dżoan Fejbi Beżurze 14:15.

Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków) po porażce z Ukrainką Darią Warfołomiejewą 11:12 zajęła 37. miejsce, a Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice), brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw Europy, uległa Włoszce Federice Isoli 13:15 i uplasowała się na 57. pozycji.

W finale Rizzi pokonała dwukrotną brązową medalistkę MŚ Man Wai Vivian Kong z Hongkongu 15:9. 33-letnia Włoszka wygrała pierwszy w karierze turniej PŚ, a wcześniej na podium stanęła ponad sześć lat temu.

W niedzielę odbędą się zmagania drużynowe.